Çin: Salgını önlemek için en ciddi tedbirleri aldık

Çin: Salgını önlemek için en ciddi tedbirleri aldık

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin'in yeni koronavirüsü salgınıyla mücadeleyi kazanmak için güven ve yeteneğe sahip olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili, "uluslararası kamu sağlığı acil durumu" ilan etti.

DSÖ'nün kararını belirlemesinin ardından Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Çin hükümetinin yeni koronavirüsten kaynaklanan salgını önlemek ve kontrol etmek için en ciddi tedbirleri aldığı kaydedildi.

Uluslararası arenaya Çin'in salgınla mücadele etmek için yürüttüğü çalışmalara destek verme çağrısında bulunulan açıklamada, uluslararası toplumun Çin'le birlikte Uluslararası Sağlık Yönetmenliği ile DSÖ'nün önerilerine uyarak salgınla mücadeleyi yoğunlaştırması arzusu ifade edildi.

DSÖ Acil Durum Komitesi, acil durum ilan edilmesinin Çin'in salgına karşı verdiği mücadeleden kaynaklanmadığını, kararın salgına ilişkin sağlık durumu zayıf olan ülkelere uluslararası yardım sağlanmasına yararlı olacağını vurguladı.

Ayrıca DSÖ, bazı ülkelerin gereksiz radikal önlemler almasını önlemek için geçici önerilerde bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, Çin'in salgınla mücadele etmek için aldığı tedbirleri takdirle değerlendirdi.