Çin-Rusya ilişkileri 2019'da yeni döneme girdi

Çin-Rusya ilişkileri 2019'da yeni döneme girdi

Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıl dönümü vesilesiyle, iki ülke liderleri arasında bu yıl birçok önemli temas gerçekleştirildi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yılın ilk görüşmesi Nisan ayında, Beijing'deki Hotel Friendship'te gerçekleşti.

Xi görüşmede, ikili ilişkileri "büyük ülkeler arasındaki karşılıklı güveni, iş birliği seviyesi ve stratejik değeri en yüksek ilişki" olarak değerlendirdi.

Görüşmenin ardından Çin'in en iyi üniversitelerinden Qinghua Üniversitesi, Putin'e fahri doktora verdi.

Xi Jinping bir ay sonra, Çin Cumhurbaşkanlığı'na tekrar seçildikten sonraki ilk Rusya ziyaretini gerçekleştirdi. İki lider, 5 Haziran'da Moskova'da düzenlenen resmî görüşmelerin dışında St.Petersburg'da da bir araya geldi.

Xi ile Putin ziyaret sırasında, Çin ve Rusya'nın yeni dönemde kapsamlı stratejik iş birliği ve ortaklık ilişkilerini daha da geliştirmesi ve modern küresel stratejik istikrarı güçlendirmesiyle ilgili ortak bildiri imzaladı. Böylece ikili ilişkilerde daha yüksek seviyeli bir gelişmenin beklendiği yeni dönem başladı.

Bu ziyarette de Xi Jinping, Putin'in mezun olduğu St.Petersburg Devlet Üniversitesi'nden fahri doktora aldı.

Xi Jinping, Rusya ziyaretinden birkaç gün sonra Shanghai İş Birliği Örgütü Bişkek Zirvesi ve Asya'da İş Birliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Duşanbe Zirvesi sırasında Putin'le tekrar bir araya geldi.

Putin, Duşanbe zirvesinin öncesinde Xi'nin 66. doğum gününü kutladı.

İki lider arasındaki temaslar ve stratejik yönlendirme devam ederken, ikili iş birliğinde de zengin sonuçlar elde edildi.

Xi Jinping ve Putin, Aralık başında, iki ülke arasındaki doğal gaz boru hattının doğu kısmının açılış törenine telekonferans yoluyla tanıklık etti.

doğal gaz boru hattının hizmete girmesinin hem önemli bir sonuç hem de yeni bir iş birliği başlangıcı olduğunu vurgulayan Xi, iki tarafın, boru hattının inşaat ve hizmet süreçlerini güvenli şekilde devam ettirerek, projenin güzergâhındaki bölgelerde sosyo-ekonomik gelişimi sürdürülebilir şekilde ilerletmesini arzuladığını söyledi.

Putin ise, Rusya'nın söz konusu projeyle önümüzdeki 30 yıl boyunca Çin'e 1 trilyon metreküp doğal gaz temin edeceğini ve bunun kendisi ile Xi arasında varılan, 2024 yılına kadar ikili ticaret hacminin 200 milyar dolara yükseltilmesine ilişkin mutabakatın hayata geçirilmesine yardımcı olacağını ifade etti.

Bu yıl, ikili iş birliği kapsamında yürütülen büyük projelerin hızlandırılmasının yanı sıra, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği'yle kenetlenmesi de ilerletildi. İki taraf arasında başta uzay ve havacılık alanındaki iş birliğinde önemli başarılar kazanıldı. Ayrıca, Çin ve Rusya arasındaki kardeş eyalet ve kentler 146 çifte yükseltildi.