Çin: Rusya ile uluslararası adalet ve eşitliği savunacağız

Çin: Rusya ile uluslararası adalet ve eşitliği savunacağız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, mevcut durumda Çin ve Rusya'nın, uluslararası adalet ve eşitliği savunma şeklinde tarihi bir misyon üstlendiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 11. "Rusya Çağırıyor" yatırım forumunda, ABD'nin Çin ve Rusya'yı engellemeye çalışmasının büyük bir hata olduğunu söylemişti.

Sözcü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Putin'in olumlu ve açık tutumunu takdir ettiklerini belirten Geng, "Son dönemde bazı ülkeler tek taraflılık yolunu takip ederek başka ülkelerin içişlerine karışıp yaptırım aracılığıyla mevcut uluslararası düzeni ihlal etmekte ve uluslararası sistemi ciddi şekilde baltalamakta. Bu, tamamen yanlıştır ve kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

Geng Shuang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve yeni yükselen piyasalar olarak Çin ve Rusya'nın, ulusal egemenlik, güvenlik ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını koruma, tek taraflılığa ve ticari zorbalığa karşı çıkma, içişlerine dışarıdan müdahaleye itiraz etme doğrultusunda ortak çıkarlara ve beklentilere sahip olduğunu vurguladı.

Geng, Çin ve Rusya liderlerinin önemli fikir birliğinin rehberliğinde karşılıklı stratejik güveni artıracaklarını, stratejik temasları yoğunlaştıracaklarını, çok yönlü iş birliğini derinleştireceklerini ve karşılıklı desteği güçlendireceklerini dile getirdi.

Sözcü, Çin ve Rusya'nın yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini pekiştireceğini belirtti.

Çinli sözcü, ayrıca iki ülkenin çok taraflılığı, küreselleşme sürecini, bölgesel ve küresel istikrar ile refahı korumak adına daha büyük rol oynayacağına dikkat çekti.