Çin: Rusya ile iş birliğimiz sağlam

Çin: Rusya ile iş birliğimiz sağlam

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin ile Rusya arasındaki iş birliğinin son derece sağlam olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün yaptığı açıklamada, Rusya ve Çin'in birçok alanda ortak çıkara sahip olduğunu, iki ülkenin liderlerinin karşılıklı güven ve gerçekçi iş birliği temelinde iyi ilişkileri koruduğunu ifade etti.

2020 yılının asırlık değişimlere sahne olduğunu vurgulayan Sözcü Wang, iki ülkenin Covid-19 salgınıyla uluslararası mücadelenin öncülerinden olduğunu, uyum içinde bir arada var olan büyük ülkelere örnek teşkil ettiğini ve uluslararası adaletin korunması yönünde ortak çaba gösterdiğini kaydetti.

Wang açıklamasında, "Çin, Rusya'dan en çok tarımsal ürün satın alan ülke ve Rusya'nın en büyük ticari ortağı. İki ülke e-ticaret, bilim ve teknoloji alanlarında iş birliğini güçlendiriyor. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nın sonucunu korumak için ortak çaba gösteren Çin ve Rusya, uluslararası düzeni koruyan önemli güçler haline geldi." ifadelerini kullandı.     

2021 yılının Çin ile Rusya arasında İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Anlaşması'nın imzalanmasının 20. yıl dönümü olacağını hatırlatan Wang, iki tarafın kapsamlı stratejik iş birliği ve dostluk ilişkilerinin seviyesinin yükselmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.