Çin pek çok alanda teknolojik atılım yapıyor

Çin pek çok alanda teknolojik atılım yapıyor

CGTN / Keith Lamb

Batı'nın özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'i yanlış anladığını söylemek abartı olmaz. Bu, Batılı politikacıların sürekli Çin sistemini devrime çağrılarından da anlaşılıyor. Öyleyse, belirli Batılı liderler Çin'e çamur atmaya devam ederken, Çinli diplomatların en küçük bir tepkisi, "kurt-diplomasisi" olarak damgalanıyor.

Bu Batılı yanış anlama kısmen Çin'in geçici kalkınma yönlerini gerçek hedeflerinden ayıramamaktan kaynaklanıyor. Örneğin, "demir pirinç kâsesi" döneminin sona ermesiyle birlikte, Çin'in sosyalist sistemini anlayamayan Batılı akademisyenler Çin'i neoliberal bir devlet olarak tanımladılar. Bu, Batının şirket çıkarlarına sorgusuz sualsiz bağlanmadan seçimlere bile giremeyen Batılı sosyalist partilerin Çin'in reformlarından kendilerini uzaklaştırmalarına neden oldu.

BATILI SOSYALİST PARTİLER ÇİN'İN REFORMLARINDAN KENDİLERİNİ UZAKLAŞTIRDI

Batının Çin'le ilgili siyasi anlayışını besleyen sağcı akademisyenler, Batı'nın kendi deneyimini evrenselleştirmeleri nedeniyle, Çin'in yükselişini yanlış biçimde bir Batılı gücün yükselişi ile aynı saydılar.  Bu yüzden, Çin'in yükselişi tıpkı ABD ve Britanya'nın yükselişi gibi olsaydı, sömürgecilik veya soykırıma neden olurdu. Aslında, bu yanlış anlatıların her ikisi de Kuşak Yol İnisiyatifi'ne ve Xinjiang'da aşırıcılıkla mücadeleye çamur atmak için kullanıldı.

Çin karakterli sosyalizm açıkça, Çin'in kısa dönemde sosyalizmi uzun dönemde komünizmi yaratmayı hedeflediği söyler. Buna ek olarak, piyasanın gelişmesi bu hedeflerin gerçekleştirilmesiyle çelişkili değil, aksine gerekli bir ön şarttır. Bu haliyle, olumsuz yönlerinden sakınırken sermayeyi geliştirmek yüksek ölçüde teşvik edilir. 

Sosyalizmin ancak liberal demokrasi yoluyla kurulacağına inanan solcuların kendi sistemlerinin şimdiye kadarki sınırlamalarını unutmaması gerekir. Örneğin, sosyalist referansları için iktidara seçilen Tony Blair liderliğindeki İngiliz İşçi Partisi'nin macerası 2003'te Irak'ın yeni-emperyalist işgalinde öncü bir rol üstlenmekle sonuçlandı.

ÇİN KENDİ PİYASA SİSTEMİNİ İYİLEŞTİRMEKLE UĞRAŞIYOR

Kapitalizmin en önemli şey olduğuna inanan sağcıların sermayenin kullandığı en önemli araçlardan biri olan piyasanın Çin'de güçlü bir biçimde savunulduğu unutmamalıdır. Aslında, Çin sürekli olarak kendi piyasa sistemini iyileştirmekle uğraşıyor. Fakat, dikkat edilmesi gereken nokta şudur; sermayenin herkesin toplumsal ihtiyaçlarına zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle, sermayenin medya, sivil toplum ve siyasi konular üzerinde egemenlik kurmasına izin verilmez. Eğer Batı doğru ise ve medyanın, sivil toplumun siyasi partilerin ele geçirilmelerine izin veren liberal demokrasiden daha etkin bir sistem yoksa o zaman Batı'nın Çin'in sosyalist hedeflerinden korkmasına gerek yok.

Çin hakkındaki çoktan eskimiş, Çin'in ancak kopyalayabileceği inancı tamamen aşıldı. Aslında, bu inanç da Çin'in yanlış anlaşılmasından kaynaklanıyordu. Çin asla, sadece başkaları için mal üretirken sonsuza kadar yeni-liberal bağımlılık içinde kaymak niyetinde değildi. Buna ek olarak, Batı sadece kendi sistemlerinin hızlı bir teknolojik gelişme sağlayabileceği varsayımına o kadar kapılmıştı ki, piyasalar ve sermayenin devlete bağlı olmasının Çin'de SSCB tipi bir çöküşe yol açacağını düşünerek kendilerini kandırdılar.

BATI'NIN ÇİN'İN SOSYALİST HEDEFLERİNDEN KORKMASINA GEREK YOK

Şimdi, Çin'in teknolojik kabiliyeti kuantum sıçrayışı yapmaya hazır. 11 Aralık'ta yayınlanan Avrupa Patent Bürosu'nun bir araştırması Çin'in yapay zekâ ve 5G teknolojisi ile ilgili dördüncü sanayi devrimi teknolojileri patentlerini küresel ortalamanın iki katı kadar hızla aldığını belirtiyor. Sadece Shenzhen bütün dördüncü sanayi devrimi patentlerinin yüzde 3,1'ini alıyor.

Dahası, Çin birkaç alanda teknolojik atılım yapıyor. Çin Devlet Konseyi 2 Aralık'ta 2025'e kadar, 5,5milyon kilometre karenin üstünde (Çin'in yüzölçümünün yarısından fazla) alanda yapay yağmur yağdırmaya imkân tanıyacak iklim düzenleme sistemi geliştirmekle ilgili hedefinin ayrıntılarını içeren bir genelge yayınladı. Çin ayrıca Chang-e 5 uzay aracının 4 Aralık'ta Ay'a inmesinin gösterdiği üzere, gelişmiş bir uzay teknolojisine de sahip.

ÇİN'İN TEKNOLOJİK YETENEĞİ KUANTUM SIÇRAYIŞI YAPMAYA HAZIR

Aynı gün, Çinli bilim insanları dünyanın en gelişkin süper-bilgisayarından 100 trilyon kere daha hızlı işlem yapabilecek bir kuantum bilgisayarı yaptıklarını açıkladı. Çin, 10 milyar dolarlık bir Ulusal Kuantum Enformasyon Sistemleri Laboratuvarı kurarken, Trump yönetimi bu yıl yapay zekâ ve kuantum enformasyonuna bir milyar dolar bütçe ayırdı.

Bu haliyle, Batı'nın genel olarak bütün alanlardaki teknolojik üstünlüğüne bağlı egemenliği kısa sürede sona erecek. Yanlış anlamalara artık daha fazla yer yok. Eğer Batı teknoloji ve fikirlerde sonunda geri kalmak istemiyorsa, o zaman rasyonel olan barışçı iş birliği ve karşılıklı öğrenme yolunu seçmek zorunda.