Çin pazarı daha ileri düzeyde dışa açılacak

Çin pazarı daha ileri düzeyde dışa açılacak

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, dünyanın ana ekonomilerinde Çin'in bu yıl pozitif büyüme gerçekleştirecek tek ekonomi olabileceğini ve açık ekonomi seviyesini daha da artıracaklarını, daha yüksek bir seviyede piyasa açıklığını genişleteceklerini kaydetti.

Gao Feng, dün düzenlenen basın toplantısında, bu yılın ilk 11 ayında Çin'in dış ticaret ithalat ve ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre ABD Doları'yla hesaplandığında yüzde 0,6 arttığını ve dış yatırımın temelde istikrarı koruduğunu belirtti.

Gao Feng, iç tüketim açısından bakıldığında toparlanma eğiliminin devam ettiğini ve mal tüketiminin hızlı büyümeyi sürdürerek hizmet tüketiminin toparlandığını ifade etti.

Çin ekonomisinin genel olarak toparlandığını ve üretim ile talebin istikrarlı bir şekilde arttığını dile getiren Gao Feng, Çin ekonomisinin küresel endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin istikrarının korunması ve dünya ekonomisinin iyileşmesi için olumlu rol oynadığına dikkat çekti.

Gao Feng, önümüzdeki yıl dünya ekonomisinin birçok belirsiz ve istikrarsız faktörle ve Çin'in ekonomik operasyonunun zorluklarla karşı karşıya bulunacağını vurguladı. Gao Feng, bunun yanı sıra, birçok olumlu faktörün de bulunduğunu ve Çin ekonomisinin kademeli olarak potansiyel büyüme düzeyine dönme olasılığının yüksek olduğuna dikkat çekti.

OTOMOBİL PAZARI TOPARLANMAYI HIZLANDIRIYOR

Gao Feng, kasım ayında Çin'in otomobil pazarının toparlanmasının hızlandırıldığını ve tüketim talebinin artmaya devam ettiğini ifade etti.

Gao Feng, yeni otomobil satışlarının art arda yedi ay boyunca çift haneli büyüme kaydettiği bilgisini verdi.

Ocak-kasım aylarında Çin'in yeni otomobil üretimi ve satışı yıllık yüzde 3 ve yüzde 2,9 düşüşle 22,372 milyon ve 22,47 milyona ulaştı. Bu düşüş oranları yılın ilk yarısına göre yaklaşık yüzde 14 daraldı. Bunlar arasında yeni enerji otomobil satışları ilk 11 ayda 1,109 milyonu aşarak yıllık yüzde 3,9 artış gösterdi. Bu sayı bu yıl ilk kez negatiften pozitife döndü.