“Çin, öteden beri BM Genel Kurulu'nun sorumlu bir üyesi”

“Çin, öteden beri BM Genel Kurulu'nun sorumlu bir üyesi”

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu Başkanı Tijjani Muhammed Bande, Çin'in öteden beri BM Genel Kurulu'nun sorumlu bir üyesi olduğuna dikkat çekti.

Tijjani Muhammed Bande kısa süre önce basına verdiği demeçte, Çin'in uluslararası toplumun önemli bir üyesi olduğuna dikkat çekerek, bunun Çin'deki dev ekonomi ve üretim kapasitesine dayanmakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda Çin'in BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi üyesi olarak küresel barış ve güvenliğin korunması için önemli sorumlulukları üstlenmesinin bir sonucu olduğunu kaydetti.

Bande, "Çin, öteden beri BM Genel Kurulu'nun çalışmalarını destekliyor." diye konuştu.

Bande demecinde, Covid-19 salgınının dünya genelinde hızla yayıldığı bir dönemde, BM'nin küresel barış ve güvenliğin korunması, ortak kalkınmanın hızlandırılması ve insan haklarının korunması konudalarında büyük önem taşıdığını vurguladı.

Bazı ülkelerin salgına karşı tek taraflılık yoluna sapmasına da değinen Bande, "Salgının üstesinden tek başına gelinebilecek bir ülke yoktur. Ülkeler, çözüm bulmak için iş birliği yapmalı ve ortak adım atmalı. Bir ülkenin sadece kendini öncelemesi, büyük zorluk getirebilir. Dolayısıyla çok taraflılık, sürdürülebilir gelişme ve dünya barışını korumada tek doğru seçenektir." ifadesini kullandı.

BM 75. Genel Kurulu dün yapıldı. Bande, BM Genel Kurulu Başkanlığı'nı Türkiye'nin kıdemli diplomatı Volkan Bozkır'a devretti.