Çin: Orta Asya, Xinjiang konusunda ABD'den daha büyük söz hakkına sahip

Çin: Orta Asya, Xinjiang konusunda ABD'den daha büyük söz hakkına sahip

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'yle komşu olan Orta Asya'daki 5 ülkenin Xinjiang konusunda ABD'den daha büyük söz hakkına sahip olduğunu belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun gelecek ayın başında Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan olmak üzere 5 Orta Asya ülkesini ziyaret edeceği bildirildi. Açıklamada, Pompeo'nun söz konusu ülkelerin dışişleri bakanlarıyla Xinjiang konusunu ele alacağı kaydedildi.

Sözcü Geng, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Geng Shuang, "Çin ve Orta Asya ülkelerinin iyi komşuluk ve stratejik dostluk ilişkileri bulunuyor. Söz konusu 5 ülke de Çin'e komşu ülkelerdir. Dolayısıyla Xinjiang'ın gerçek durumunun ne olduğunu onlar ABD'den daha iyi biliyor ve konu hakkında daha büyük söz hakkına sahipler." ifadelerini kullandı.

Geng, Pompeo'nun eylül ayında Orta Asya'daki 5 ülke ve ABD arasında düzenlenen dışişleri bakanları toplantısında Xinjiang konusunda Çin'i karalamaya çalıştığını, ancak bu konuda başarılı olamadığını ve bu defa da amacına ulaşamayacağını sözlerine ekledi.