“Çin ordusu 2021'de uluslararası askeri iş birliğini ilerletecek”

“Çin ordusu 2021'de uluslararası askeri iş birliğini ilerletecek”

Çin Savunma Bakanlığı, Çin ordusunun gelecek yıl uluslararası askeri iş birliğini kapsamlı şekilde ilerleteceğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, olağan basın toplantısında, Çin ordusunun 2020 yılındaki çalışmalarını değerlendirdi.

Tan, "Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO), 2020 yılında 50 ülkenin ordusuna Covid-19 salgınıyla mücadelede elzem malzemeler, dört ülkenin ordusuna sağlık ekibi gönderdi ve 18 ülkenin ordusuyla da salgınla mücadele deneyimlerini paylaşan video konferanslar düzenledi." ifadelerini kullandı.

Tan, Çin ordusunun ayrıca ülkenin çıkarlarını ve onurunu savunduğunu kaydederek, yabancı güçlerin Taiwan Boğazı ve Güney Çin Denizi meselelerinden istifade edip, Çin'e baskı uygulamasına kararlılıkla karşılık verdiklerini vurguladı. Tan ayrıca, Çin ordusunun bu yıl askeri ve diplomatik yollarla Hindistan'la müzakereler yürüterek, Hindistan'a sınırda barış ve huzuru koruma çağrısında bulunduğunu ve orduyla ilgili her türlü yalan haberi çürüterek olayları aydınlattığını belirtti.

Tan, gelecek yıl insanlığın kader ortaklığı anlayışından yola çıkarak, yeni dönemde uluslararası askeri iş birliğini kapsamlı bir şekilde ilerleteceklerini sözlerine ekledi.