Çin: Libya için uluslararası toplumla ortak çaba harcamaya hazırız

Çin: Libya için uluslararası toplumla ortak çaba harcamaya hazırız

Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Libya Konferansı'nda onaylanan sonuç bildirgesini hayata geçirmek için uluslararası toplumla orta çaba harcamaya hazır olduğu belirtildi.

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi istikrarın sağlanması amacıyla dün Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen zirvenin sonunda "sonuç bildirgesi" açıklandı.

Günlük basın toplantısında konuya değinen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in sonuç bildirgesini hayata geçirmek için uluslararası toplumla ortak çaba harcamaya hazır olduğunu ve Libya'da barış, istikrar ve kalkınmaya katkıda bulunmayı sürdüreceğini söyledi.

Sözcü, sonuç bildirgesinin uluslararası toplumun Libya'daki tansiyonu düşürme ve sorunu siyasi yollarla çözme yönündeki ortak beklentisini yansıttığını dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel elçisi olarak zirveye katılan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Çalışma Komitesi Genel İşler Ofisi Başkanı Yang Jiechi'nın Çin'in Libya sorunu hakkındaki tutumunu yinelediğini aktaran Geng Shuang, şu ifadeleri kullandı:

"Çin Libya sorununa her zaman tarafsız ve adil bir tutumla yaklaşmakta, Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü'nün amaçları ve ilkelerine riayet etmektedir. Çin, Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı göstermekte ve Libya sorununun BM liderliğinde siyasi çözüm sürecini desteklemektedir."