Çin: Küresel ekonomide aşağı yönlü baskıyı gidermek için iş birliğine hazırız

Çin: Küresel ekonomide aşağı yönlü baskıyı gidermek için iş birliğine hazırız

Çin Başbakanı Li Keqiang, IMF Başkanı Georgieva ile görüşmesinde, Çin'in IMF ile iş birliğini derinleştirmeye devam edip küresel ekonominin yüzleştiği aşağı yönlü baskıyı gidermek için tüm dünya ülkeleriyle ortak çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi. Başbakan Li Keqiang, dün başkent Beijing'de Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile bir araya geldi.

Li, görüşmede, dünyanın başlıca ekonomilerinden biri olarak Çin'in, ekonomik faaliyetlerinin istikrarlı seyrettiğini, aynı zamanda aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti.

Li Keqiang, Çin'in reform ve dışa açılmayı bir adım daha ileri götürerek, ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı kontrol altında tutacağını ifade etti.

Finans alanında dışa açılmanın Çin'in dışa açılma boyutunu genişletme önlemlerinin mühim bir parçasını oluşturduğunu kaydeden Li, bankacılık, sigortacılık gibi mecralarda da dışa açılmayı sürdüreceklerini vurguladı.

Çin'in para politikasına da değinen Başbakan Li, Renminbi kurunun makul bir seviyede ve dengede tutulacağını ve rekabetçi devalüasyona gidilmeyeceğini sözlerine ekledi.

IMF Başkanı, Çin'in dışa açılmayı ilerletme çalışmalarını ve çok taraflılığı koruma çabalarını takdirle değerlendirerek, Çin ile her alandaki iş birliğini güçlendirip küresel ekonominin sürdürülebilir kalkınması için müşterek gayret göstermeye hazır olduklarını belirtti.