Çin: Koronavirüsüyle mücadelede ABD ile iş birliğine hazırız

Çin: Koronavirüsüyle mücadelede ABD ile iş birliğine hazırız

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, koronavirüsüyle mücadelede Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Çin'in ABD'yi koronavirüsüyle mücadeleye davet etmemesi ve virüsle mücadele sürecinde şeffaflık göstermemesinden dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etmişti.

Sözcü Geng, online düzenlenen basın toplantısında, koronavirüsüyle mücadele sürecinde şeffaf ve açık bir tutum izlediklerini söyledi.

Koronavirüsüyle mücadelede uluslararası toplumla iş birliğini yoğunlaştırdıklarını belirten Geng, küresel kamu sağlık güvenliğinin korunmasında Çin'in üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini kaydetti.

Yeni koronavirüsüyle mücadelede ABD ile iş birliğine hazır olduklarının altını çizen Geng, salgının ortaya çıkmasının ardından iki ülkenin sağlık kurumlarının temasları yoğunlaştırdıklarını ve salgınla ilgili güncel bilgileri birbiriyle paylaştığını vurguladı.

Geng, içinde ABD'nin de bulunduğu dünya ülkeleri uzmanlarını Çin-Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Müşterek Uzmanlar İnceleme Grubu'na katılmaya devet ettiklerini bildirdi. Geng ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump ve Sağlık Bakanı Alex Azar'ın Çin'in koronavirüsüyle mücadelede gösterdiği şeffaf tutumu takdirle karşıladıklarını dile getirdiklerini sözlerine ekledi.