Çin, Kore Yarımadası'nda barışı destekliyor

Çin, Kore Yarımadası'nda barışı destekliyor

Jilin Üniversitesi'nden Sun Xingjie Kore Yarımadasındaki krizde Çin ve Rusya'nın gerilimi azaltma çabalarını China Daily için değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'ne (Kuzey Kore) karşı uygulanan yaptırımların hafifletilmesi kapsamında tekstil ve deniz ürünleri ihracat yasağının kaldırılması isteğinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Kuzey Kore özel elçisi Stephen Biegun, Kore Yarımadası'nda devam eden gerginliği sonlandırmak için Güney Kore, Japonya ve Çin'e ziyaret gerçekleştirdi.

Son aylarda ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerilimler tekrar artış gösterdi. Ekim ayında Stockholm'de bir araya gelen Washington ve Pyongyang temsilcileri bir anlaşmaya varamamıştı. Kuzey Kore Stockholm'de anlaşmaya varılamamasının nedenin ABD'nin samimi olmayan tutumlarına dayandırmıştı.

KUZEY KORE SOMUT ADIM BEKLİYOR

Kuzey Kore yönetimi, ABD'nin tutumlarına karşı yıl sonunda siyasi bir karar vereceğini duyurmuştu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Kuzey Kore'nin yeni bir yol aramaya çalıştığına işaret etti. Bu ayın başlarında İngiltere'deki NATO zirvesi sırasında ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin tekrarlanan kısa menzilli füze testleri gündeme getirdi. Trump, ABD'nin güçlü bir orduya sahip olduğu ve onu kullanmak istemediği de dile getirdi.

Geçen yıl düzenlenen Singapur Zirvesi'nde Kim Jong-un ve Donald Trump'un ikili ilişkilerini geliştirmek için çabaladıkları görülmüştü. Fakat, ikili ilişkiler Kore Yarımadası sorununa bir çözüm üretmeyecektir.

Kuzey Kore'nin Punggye-ri nükleer test alanının tekrar hareketlenmesi ABD ile anlaşmaya varılmamasının sonucu olarak yorumlanıyor. Öte yandan ABD'nin Güney Kore'de yaptığı askeri tatbikatlar Kuzey Kore'nin isteklerini karşılamıyor. Trump yönetimi, BM kararlarını veya Singapur Ortak Beyanını ihlal etmediklerini söyleyerek Kuzey Kore tarafından yürütülen kısa menzilli füze testine büyük tepkiler vermedi.

Yarımadadaki barış ve istikrar sadece ABD-Kuzey Kore için değil, aynı zamanda dünyanın da çıkarına hizmet edecektir.

Çin ve Rusya tarafından BM'ye sunulan taslak kararın amacı, ABD ve Kuzey Kore arasında verimli müzakereler ve istişareler için doğru koşulları yaratarak "Aralık Krizi"ni sona erdirmeye yöneliktir.