Çin: Kimse Hong Kong'la ilgili sorumsuz açıklama yapma hakkına sahip değil

Çin: Kimse Hong Kong'la ilgili sorumsuz açıklama yapma hakkına sahip değil

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun Hong Kong'la ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Sözcü Geng, Hong Kong işlerinin Çin'in içişleri olduğunu, herhangi bir yabancı hükümet, örgüt ve şahsın bu konuya müdahale etme hakkına sahip olmadığını yineledi.

Pompeo, dün yaptığı konuşmada, Çin hükümetinin Hong Kong'daki irtibat ofisine yeni başkanını atadığını hatırlatarak, Çin'in "Çin-İngiltere Ortak Bildirisi"nde belirlenen taahhütlerine sadık kalarak Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde (SAR) hukuk üstünlüğünü ve özgürlüğünü sağlaması gerektiği iddiasında bulundu.

Bu açıklamayla ilgili soruları yanıtlayan Geng Shuang, Hong Kong'un ana vatana dönmesinden bu yana, Çin'in anayasa ve SAR temel yasasına göre Hong Kong'u yönetmekte olduğunu, bir ülke iki sistem, Hong Kong'un Hong Konglular tarafından yönetilmesi formülleri ve yüksek özerklik ilkesinin somut bir şekilde yerine getirildiğini söyledi.

Sözcü Geng, Hong Kong sakinlerinin hak ve çıkarlarının, yasalara göre güvence altına alındığını da sözlerine ekledi.

Geng Shuang, "ABD dâhil olmak üzere herhangi bir yabancı güç, Çin-İngiltere Ortak Bildirisine atıfta bulunarak Hong Kong işleri hakkında sorumsuz açıklama yapma yetkisine sahip değildir." dedi.