Çin, Japonya ve Güney Kore'nin çevre bakanları toplandı

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin çevre bakanları toplandı

21. Çin-Japonya-Güney Kore Çevre Bakanları Toplantısı dün ve önceki gün, Japonya'nın Kitakyushu-shi kentinde düzenlendi.

İki gün süren toplantıda, üç ülkenin çevre politikaları hakkında bilgiler verilmesinin yanı sıra, tarafları ilgilendiren bölgesel ve küresel çevre konuları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Çin Ekolojik Çevre Bakanı Li Ganjie toplantının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından bu yana geçen 70 sene boyunca çevre koruma çalışmalarında kaydedilen başarılar hakkında bilgi verdi.

Li, Çin'in ülkedeki çevre sorunlarının çözümünü hızlandırırken, uluslararası iş birliğine ve küresel çevre yönetişimine açık ve aktif bir şekilde katıldığına işaret etti.

Bu yılın "2015-2019 Çin-Japonya-Güney Kore Çevre İş Birliği Ortak Eylem Planı" açısından kritik bir yıl olduğuna dikkat çeken Li, Japonya ve Güney Kore'nin bölgesel sürdürülebilir gelişme için yaptığı katkıları takdirle değerlendirdiklerini dile getirdi.

Li, Çin'in Japonya ve Güney Kore'yle beraber, üç tarafı ilgilendiren çevre sorunları hakkında iletişim ve iş birliğini derinleştirmeyi temenni ettiğini aktardı. Li ayrıca, Kuşak ve Yol Yeşil Kalkınma Uluslararası Federasyonu gibi iş birliği platformları aracılığıyla üç ülkenin çevre iş birliğinde kaydedilen başarılı deneyimleri daha fazla ortakla paylaşmaya hazır olduklarını vurguladı.

Japonya Çevre Bakanı Shinjiro Koizumi ise, ülkesinde yürütülmekte olan denizdeki plastik atıklar, canlıların çeşitliliği, iklim değişikliğini göğüsleme ve hava kirliliği gibi alanlardaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Güney Kore Çevre Bakanı Cho Myung Rae de, ülkesinin stratejik çevre planlaması, atmosferik çevresel yönetişim, düşük karbonlu ekonomi ve yeşil kalkınma gibi alanlarda yürüttüğü çalışmaları tanıttı.

Toplantıda "21. Çin-Japonya-Güney Kore Çevre Bakanları Toplantısı Ortak Bildirisi" onaylandı.