Çin, Japonya ve Güney Kore'den serbest ticareti koruma çağrısı

Çin, Japonya ve Güney Kore'den serbest ticareti koruma çağrısı

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) iş çevreleri çok taraflı ticaret sistemini koruma ve tek taraflılığa karşı çıkma çağrısında bulundu.

7. Çin-Japonya-Güney Kore İş Zirvesi dün Çin'in Chengdu kentinde düzenlendi.

Zirvenin ardından üç ülkenin iş çevrelerinin yayımladığı ortak bildiride çok taraflı ticaret sisteminin korunması, tek taraflılığa karşı çıkılması, inovasyon ve iş birliği ekseninde bölgesel ekonomik entegrasyon düzeyinin yükseltilmesi çağrısı yapıldı.

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasıyla ilgili müzakerelerde elde edilen neticelerin olumlu karşılandığı belirtilen bildiride, 2020 yılında anlaşmanın Çin, Japonya ve Güney Kore tarafından imzalanması için çaba gösterileceği ifade edildi.

Bildiride bölgesel ekonomik entegrasyon düzeyini artırmak ve daha serbest bir iş ortamı kurmak amacıyla üç ülke arasındaki serbest ticaret anlaşmasına dair müzakere sürecinin de hızlandırılması talebinde bulunuldu.

Ortak bildiriye göre, üç ülkenin iş çevreleri dijitalleşme, şebekeleşme, blockchain ve akıllılaşma gibi fırsatları değerlendirerek 5G, yapay zekâ, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti ve akıllı kent gibi alanlardaki iş birliğini yoğunlaştıracak.

Bununla beraber fikri mülkiyet haklarının korunması, çevre koruma ve yaşlıların bakımı gibi alanlardaki iş birliği de güçlendirilecek.

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin iş çevrelerinden 800 temsilcinin hazır bulunduğu zirve, üç ülke arasında iletişim, iş birliği, karşılıklı fayda ve ortak kazanç platformu işlevi görüyor.