Çin, Japonya ve Güney Kore liderler toplantısı başlıyor

Çin, Japonya ve Güney Kore liderler toplantısı başlıyor

Sekizinci Çin-Japonya-Güney Kore liderleri toplantısı Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin başkenti Chengdu'da bugün başlıyor. Toplantı öncelikle bölgesel ekonomik iş birliğine odaklanacak. Doğu Asya'nın önde gelen ekonomilerinin başlıca amacı bölgede barış ve kalkınma için temel oluşturmak ve sanayi zincirine dayalı bir ekonomik paylaşım sisteminin kurulmasıdır.

Çin, Japonya ve Güney Kore 2018 yılının mayıs ayındaki yedinci üçlü zirve toplantısında sürdürülebilir bölgesel kalkınma için "Üç ülke + X " iş birliği yöntemi üzerinde çalışma kararı aldılar ancak uygulanabilir bir plan çizmediler. Önümüzdeki toplantılarda bu üç ülke söz konusu model üzerindeki iş birliğini somutlaştırabilirler.

KUŞAK VE YOL'A KARŞI MAVİ NOKTA

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ticaret anlaşmasının birinci bölümü üzerinde anlaşmış olsalar da ticari ilişkilerin geliştirilmesi için yapılması gereken çok şey var. Çin ve ABD arasındaki ekonomik ilişki Washington yönetimi ile benzer farklılıklara sahip Japonya ve Güney Kore'nin de kalkınma sürecini etkileyebilir. Üç Doğu Asya ülkesi başta ABD olmak üzere dışarıdan gelen meydan okumalar karşısında nasıl koordinasyon sağlayacaklarını da tartışacaklardır.

ABD, Japonya ve Avustralya kasım ayıda "Hint-Pasifik bölgesinde ve dünyada küresel altyapı gelişimi için yüksek kaliteli, güvenilir standartları teşvik etmek" amacıyla Mavi Nokta Ağı'nı (BDN) tanıttı. Bahsi geçen ağın Çin'in Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne rakip olması bekleniyor. Japonya için Kuşak ve Yol ile Mavi Nokta Ağı arasında koordinasyon kurmak zor olacaktır.

TOKYO VE SEUL DÜĞÜMÜNE BEİJİNG ÇÖZÜMÜ

Seul ve Tokyo arasında devam gerilim de üçlü ekonomik ilişkilere zarar verdi ve bölgesel iş birliğini baltaladı. Çin'in ikili gerginlikleri hafifletmede daha aktif bir rol oynaması halinde üçlü iş birliği daha sorunsuz biçimde ilerleyebilir. Bununla birlikte Güney Kore'nin Pyongyang ile anlaşmazlığı ve ABD'nin askeri varlığının getirdiği maliyet tartışmaları da hesaba katıldığında Çin'e daha fazla rol düştüğü açıktır. Güney Kore'de diplomatik çıkmazlarını hafifletmek için Beijing yönetimi ile bağlarını iyileştirmeyi düşünebilir. Zira son Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2020 baharında Japonya'yı ziyaret etme kararında görüldüğü üzere Beijing ve Tokyo arasındaki ilişkiler gelişmektedir ve bu bağlamda Çin'in alacağı role tarafların saygı göstermesi de kaçınılmaz olacaktır.

Kore Yarımadası nükleer sorunu, üçlü toplantıda tartışılması gereken bir başka önemli konu olabilir. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) lideri Kim Jong-un'un müzakereleri için Amerika'ya verdiği süre yılsonunda doluyor ve Kore Yarımadası'ndaki belirsizliklerle nasıl başa çıkılacağı güvenlik gündeminin kritik başlıkları arasında yer almaktadır.

KORE YARIMADASI İÇİN GEÇ OLABİLİR

Çin ve Rusya 16 Aralık'ta Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne KDHC'ye dönük bazı yaptırımların kaldırılmasını önerdi. Bu öneri Japonya ve Güney Kore'nin de görmeyi umduğu şey olmalı. KDHC, nükleer silahlardan arındırma konusunda bazı çabalar göstermiş ancak ABD sürece her daim isteksiz yaklaşmıştır. Üç ülke konuyu tartışmalı ve hatta ABD'yi bu konuda fikrini değiştirmeye teşvik etmelidir.

Çin, Japonya ve Güney Kore arasındaki siyasi ve güvenlik bağları karmaşık olduğundan zaman zaman engellerle karşılaştı. Buna karşın üç ülke üçlü iş birliğinin öneminin farkındadır.

Çin, Japonya ve Güney Kore arasında barışı ve ortak refahı teşvik eden uluslararası bir kuruluş olan Üçlü İş Birliği Sekreterliği, 2011 yılında Seul'de açıldı. Şimdi bu üçlü iş birliğini daha istikrarlı hale getirmek için üç ülke liderinin daha sıkı iletişimine ihtiyaç var.

Kaynak: Global Times