Çin, Japonya ve Güney Kore, bölgesel ekonomik iş birliğini pekiştiriyor

Çin, Japonya ve Güney Kore, bölgesel ekonomik iş birliğini pekiştiriyor

Çin, Japonya ve Güney Kore'nin (Kore Cumhuriyeti) Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasıyla ilgili müzakereleri hızlandırma konusunda fikir birliğine ulaştığı açıklandı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, dünkü basın toplantısında 24 Aralık'ta Chengdu'da düzenlenen 8. Çin-Japonya-Güney Kore Liderler Zirvesi'nde alınan RCEP müzakerelerine dair kararla ilgili konuştu.

Gao Feng, RCEP müzakereleri konusunda elde edilen nitelikli ve önemli sonuçlar temelinde modern, kapsamlı, üst düzey ve karşılıklı yarara dayalı üçlü serbest ticaret anlaşmasının yapılacağına dikkat çekti.

Sözcü Gao Feng, üç ülkenin açık ve kapsayıcı dünya ekonomisi ile çok taraflı ticaret sistemini koruyacağını, korumacılığa karşı çıkacağını ve APEC, G20 gibi çok taraflı çerçevelerde iş birliğini güçlendireceğini vurguladı.

Üç tarafın istişare, ortak inşa ve paylaşım ilkeleri düzleminde bağlantıyı güçlendirerek "Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti+X" belgesi ışığında dördüncü tarafın piyasasında iş birliğini geliştireceğini söyleyen Gao, sağlık, çevre koruma, enerji ve e-ticaret gibi alanlardaki iş birliğinin de derinleştirileceğini kaydetti.