Çin-Japonya arasındaki ilişkilere daha fazla değer verilmeli

Çin-Japonya arasındaki ilişkilere daha fazla değer verilmeli

Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Japon mevkidaşı Toshimitsu Motegi pazartesi günü Tokyo'da bir araya geldi. Çin ve Japonya arasında gelişen ilişkiler ve üst düzey istişare bölgede büyük değişikliklere neden oluyor. Gelişen ilişkilerle birlikte iki halk arasında insandan insana kültürel değişim mekanizması da oluşuyor.

Değişim mekanizması kesinlikle diplomatik bir jestten çok daha fazlasıdır. Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe arasındaki tebrik mektuplaşmaları bunun bir kanıtı. Wang'ın söylediği gibi, içinde bulunduğumuz zaman "ikili ilişkilerin geliştirilme" zamanıdır.

Çin'in diğer ekonomiler ve Avrupa Birliği ile kurduğu benzer dokuz adet "üst düzey" kültürel değişim mekanizmasına göre, eğitim, teknoloji, kültür, turizm ve gençliği kapsayan değişim ağları oluşturacak. Söz konusu değişim sayesinde iki komşu ülke ilişkilerini sağlam temeller üzerine oturtup, sosyo-kültürel paylaşımlarda bulunuyor. Geçen yıl iki ülke arasında yaşanan turizm rakamı 12 milyon kişi olarak ölçüldü. İki ülke arasında oluşan ticari iş birlikleri ile ikili ticaret rakamları yıllık bazda 6,8 artarak 318 milyar dolara yükseldi.

Tokyo tarihi meselelerden yola çıkarak hareket etmediği sürece, Japonya-Çin ilişkilerinin Asya'da barışın ve refahın temel taşı olmasının önünde bir engel olmayacaktır. Pazartesi günü Wang Yi ile bir araya gelen Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Çin-Japonya-Kore Cumhuriyeti Liderler Toplantısı öncesinde ilişkilerin düzelmesi için çabalar sarf edileceğinin altını çizdi. Wang ise, iki tarafın ortak çabaları sayesinde ilişkilerin düzeleceğini söyledi.

Bunu göz önünde bulundurarak, iki taraf daha uzun vadeli bir perspektif benimsemeli ve iş birliğine sayalı sürdürebilir ilişkilere yer verilmelidir.

Kaynak: China Daily