Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri başlıyor

Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı etkinlikleri başlıyor

Bu yıl Çin ve İtalya'da Kültür ve Turizm Yılı kutlanıyor. 15 Ocak'ta Çin Devlet Tiyatrosu'nda düzenlenen basın toplantısında etkinlikle ilgili bilgi verildi.

Başta Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı Uluslararası Değişim ve İş Birliği Müdürlüğü Direktör Yardımcısı Zheng Hao ve İtalya'nın Çin'deki Büyükelçisi Luca Ferrari olmak üzere iki ülkenin siyaset, kültür ve turizm çevrelerinden çok sayıda temsilci basın toplantısına katıldı. Toplantıda Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı'nın logosu yayımlandı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping geçen yılın mart ayında İtalya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile birlikte, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50'inci yıl dönümü vesilesiyle 2020'de her iki ülkede de kültür ve turizm yılı etkinliklerinin düzenleneceğini açıklamıştı.

Söz konusu etkinlikler, iki ülke arasındaki kültürel değişim ve paylaşımı güçlendirmeyi, çifte kazanca dayalı iş birliğini pekiştirmeyi, personel değişimini yoğunlaştırmayı, halklararası dostluğu güçlendirmeyi ve böylece yeni dönemde kapsamlı stratejik ortaklığa ivme kazandırmayı amaçlıyor.

Basın toplantısında verilen bilgilere göre, turizm yılı kapsamında Çin ve İtalya'da sanat, kültür mirasları, turizm, inovasyon tasarımı gibi alanlarda yüzü aşkın renkli etkinlik gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerinin açılış töreni 21 Ocak'ta Roma'da yer alan Auditorium Parkı'nda gerçekleştirildi. Kapanış töreninin ise Çin'in başkenti Beijing'de yıl sonunda yapılması bekleniyor.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı Uluslararası Değişim ve İş Birliği Müdürlüğü Direktör Yardımcısı Zheng Hao basın toplantısında yaptığı açıklamada, son yıllarda iki ülkenin ortak çabaları sayesinde kültür ve turizm alanlarındaki iş birliğinin hızla geliştiğine dikkat çekti. Zheng Hao, iş birliği alanlarının arttığını, kültür politikaları konusundaki diyaloğun yoğunlaştığını ve 2016 yılında kurulan Çin-İtalya kültür iş birliği mekanizmasından ise verimli meyveler elde edildiğini kaydetti.

Zheng Hao'nun verdiği bilgilere göre, 2020 Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı, ikili ilişkiler tarihinde kültür ve turizm alanında düzenlenen ilk büyük ölçekli etkinlik niteliğinde. Bu etkinlikler aracılığıyla her iki ülkenin zengin kültür birikimi ve turizm kaynakları etkin şekilde tanıtılacak, iki ülkenin sosyal ve ekonomik kalkınmasına kuvvet katılacak ve ikili ilişkiler yeni düzeye taşınacak.

İtalya'nın Beijing Büyükelçisi Luca Ferrari, Çin halkının yeni yılını kutladı. Ferrari, Çin ve İtalya arasındaki geleneksel dostluğun bin yıl öncesine uzandığına dikkat çekerek, bu dostluğun bugün daha da güçlendiğini belirtti.

Çin ve İtalya ilişkilerinin güçlü bir zemin üzerine kurulu olduğuna işaret eden Ferrari, iki ülkenin halklarının karşılıklı anlayış geliştirdiğini, birbirine saygı gösterdiğini ve güzel yaşam yönünde ortak beklentilere sahip olduğunu vurguladı.

Ferrari'ye göre, Çin-İtalya Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerinin düzenlenmesi, iki halk arasındaki dostluğun pekiştirilmesine, karşılıklı anlayışın güçlendirilmesine ve iki ülkenin gelişme başarılarını dış dünyaya tanıtmasına yeni fırsatlar sağlayacak.

Çin'le turizm ilişkilerini güçlendirmenin İtalya hükümetinin bu yılki önceliklerinden biri olduğunu söyleyen Luca Ferrari, ilgili verileri de paylaştı.

Buna göre 2018 yılında İtalya, Çinli turistlerin en çok ziyaret ettiği Avrupa ülkesi konumunda. 2019 yılında Çin vatandaşlarının gerçekleştirdiği vize başvuruları yüzde 20 oranında arttı.

İtalya Sivil Havacılık İdaresi ve Çin Sivil Havacılık İdaresi arasında kısa süre önce karşılıklı uçak seferlerinin artırılması konusunda iş birliği sözleşmesi imzalandı. Sözleşme doğrultusunda haftada karşılıklı uçak seferi sayısı 56'tan 174'e yükseltilecek. Böylece İtalya, Çin ile Avrupa ülkeleri arasındaki karşılıklı uçak seferi sayısı bakımından birinci sıraya yükselecek.