Çin'in ürettiği aşıların etkinliği ve güvenliği kanıtlandı

Çin'in ürettiği aşıların etkinliği ve güvenliği kanıtlandı

China Daily

Batı medyası, Covid-19 aşıları geliştirilirken, Çin'in, "aşı yarışında" geride kaldığını ve Çin'in aşıyı ne zaman üreteceği ya da üretip üretmeyeceği konusunda şüphe uyandırdığını belirtti.

Şimdi, Çin, ilk aşısını genel kullanım için onaylamış ve diğerleri de yoldayken, Batı medyası, aşıların güvenirliliği konusunda şüphe uyandırmaya çalıştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeng Yixin, bu iddiaları, 9 Ocak'ta düzenlenen basın toplantısında çürüttü. Zeng, 15 Aralık'tan bu yana 7,5 milyondan fazla doz aşının "anahtar gruplara" vurulduğunu, kasım ayı sonundan itibaren "yüksek riskli gruplara" ilaveten 1,6 milyon doz aşı vurulduğunu ve aşılanların yüzde 0,1'inden daha azında hafif ateş geliştiğini ve her milyonda iki kişinin alerjik tepki gibi olumsuz yanıt verdiğini söyledi.

Çin'in, Covid-19 aşıları iyi bir kamu üretimi ve dünyanın çeşitli yerlerindeki hükümetler tarafından memnuniyetle karşılandı. Endonezya, Çinli üretici Sinovac Biotech tarafından üretilen aşıyı kullanarak bugün kitlesel aşılama programı başlatacak ve Devlet Başkanı Joko Widodo ilk olarak aşılanacak.

ENDONEZYA CORONAVAC İLE KİTLESEL AŞILAMAYA BAŞLIYOR

Tayland da, CoronaVac olarak bilinen aşıdan 2 milyon doz alacağını açıkladı, ilk parti Tayland'a şubat sonunda varacak. 

Fas, 10 milyon doz Sinopharm aşısı siparişi verdi ve Sağlık Bakanı Halid Ait Talib, Çin'de piyasaya sunulmadan önce Faslı gönüllülerde aşının klinik sonuçlarının "çok olumlu" olduğunu söyledi. Türkiye'de, benzer klinik testler çok iyi sonuçlar olduğunu gösterdi.

Çin aşılarının etkinliği ve güvenliği bu testler aracılığıyla kanıtlanmıştır. 128 ülkeden gönüllülerin dâhil olduğu yaklaşık 4,5 milyon insana, Çin'de üretilen Covid-19 aşılarından vuruldu. Onların hiçbirinde herhangi bir ciddi ters tepki ortaya çıkmadı.

ÇİN HER ZAMAN ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNE AÇIK

Sonuncusu fakat daha az önemli olmayan ise Çin üretimi aşılar nispeten ucuz ve çok düşük sıcaklıklar olmaksızın kolayca nakledilebiliyor. Dondurmanın gelebildiği her yere Çin aşıları da gelebilir. Dahası, Çin, dünyanın en yoksul ülkelerinin Covid-19 aşılarına erişimini amaçlayan ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) desteklediği küresel ittifak Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na (COVAX) Ekim 2020'de katıldı. Çin, malzeme sağlamak için birçok ülkeyle anlaşma imzaladı ki bu ülkeler kendi topraklarında aşı üretebilsinler.

Çin, Covid-19 aşılarına erişim sağlaması amacıyla bu ülkelere yardım için büyük çaba gösterdi ve her zaman uluslararası iş birliğine açık. Batı medyasının Çin aşıları konusunda korku tellallığı yapması hem saçma hem de çirkin bir tavır.