Çin'in güçlü ekonomisi dünyaya destek oluyor

Çin'in güçlü ekonomisi dünyaya destek oluyor

CGTN / Chen Jiahe

Yakın okuması ülkenin ekonomisinin mevcut durumuna daha iyi bakmamızı sağlayacak önemli Çin ekonomik verisi, 15 Aralık'ta açıklandı.

Covid-19 salgınının kontrol altına alınmasıyla birlikte Çin'in ekonomik durumu şu anda iyileşiyor. Dünyanın ikinci büyük ekonomisinin sağlam büyümesi, salgına karşı küresel mücadele verildiği bir zamanda küresel ekonomi için güçlü bir köşe taşı olabilir. Şimdi veriye bir bakalım.

Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra ilk iki üç ay içinde başarılı bir şekilde kontrol altına alındığı ve o zamandan bu yana çok az bulaşma vakası tespit edildiği için Çin'in sanayi sektörü bu yılın ilk 11 ayında güçlü bir büyüme oranı yakaladı.

ÇİN'İN GÜÇLÜ EKONOMİSİ DÜNYAYA DESTEK OLUYOR

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'na (NBS) göre, enflasyon faktörü çıkarıldıktan sonra Çin'in sanayi katma değeri üretimi bu yıl kasım ayında geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında yüzde 7 oranında büyüdü. Bu yılın 11 ayının tamamı birlikte alındığında bu sanayi büyümesi bir yıl önceye göre yüzde 2,3 olarak kaydedildi. Aslında, Çin'in sanayi sektörünün büyümesi Covid-19 salgını bu yıl nisan ayında kontrol altına alındıktan sonra başladı.

İlk iki ay için sanayi katma değeri üretimi, enflasyon faktörü çıkarıldıktan sonra geçen yıl aynı döneme göre yüzde 13,5 oranında geriledi. Bu veri yüzde 3,9 büyümeyi gördüğü nisan ayından bu yana toparladı ve çok yakında yüzde 7 büyüme oranında istikrarlı bir hal aldı. Sanayi sektörünün sağlam olduğu ülkede yatırım beklentisi de geri dönüyor.

Sanayi katma değer verisinden farklı olarak, sabit kıymet yatırımı verisi genelde ekonomik toparlanmasının gerisinde kalır, çünkü yatırımcılar, genellikle yıllar süren sabit kıymet yatırımları yapmak için daha fazla güvene ihtiyaç duyarlar. Bu yılın ilk 11 ayında Çin'in toplam sabit kıymet yatırımlarının değeri, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 2,6 artarak 49,9 trilyon yuana (7,63 trilyon dolar) ulaştı.

ÇİN'DE TÜFE BÜYÜME ORANI 2009 YILINDAN BU YANA İLK KEZ SIFIRIN ALTINA DÜŞTÜ

Bununla birlikte Çin'in Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) büyüme oranı 2009 yılından bu yana ilk kez sıfırın altına düştü. Kasım 2020'de Çin'in TÜFE büyüme oranı bir yıl önceyle karşılaştırıldığında yüzde -0,5 olarak kayıtlara geçti. Çin'in tüketici fiyatlarının gerilemesi, Çin Merkez Bankası'na (PBOC),  toplumda kaosa sebebiyet verebilecek yeni bir enflasyon döngüsüne sebep olacağı kaygısı olmadan açık piyasaya ve ekonomiye ek likidite desteği verebilmesinin önünü açacak daha fazla manevra alanı sağlayacak.

Tüketim mallarının fiyatları bir yıl önceye göre düştüğü için Çin halkı, şimdi daha fazla alışveriş yapıyor ve daha fazla çevrim içi oluyor. Çin'de çevrim içi alışveriş 20 yıl önce çok küçük bir sektörken, bugün 2020 yılında çok daha baskın bir sektör haline geldi.

NBS'ye göre, Çin'in toplam tüketimi bu yılın ilk 11 ayında geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 4,8 oranında düşmesine rağmen, çevrim içi alışveriş bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 oranında büyüme sağladı. Çevrim içi alışverişin toplam miktarı 10,5 trilyon yuana (1,6 trilyon dolar) çıktı ya da toplam tüketimin yüzde 25'ini oluşturdu. Çevrim içi alışverişin hızlı büyümesinin arkasında birçok sebep bulunuyor. İlk olarak, yeni ve daha etkili alışveriş yöntemi olması nedeniyle, çevrim içi alışveriş müşterilere daha iyi alışveriş seçeneği sunabiliyor. İnternet müşterileri, daha fazla seçenek ve daha ucuz fiyatlar bulabiliyor. Ayrıca, alışveriş yöntemi daha uygun ve kullanıcı dostu işlevi görüyor.

İkincisi, salgının kendisi, bulaşıcı bir hastalığa yakalanma olasılığını azalttığı için çevrim içi alışverişe talebin artmasını teşvik etti.

ÇİN EKONOMİSİ İÇİN EN UMUT VERİCİ SEKTÖR "ULUSLARARASI TİCARET"

Hem sanayi sektörü hem de tüketim sektörü sağlam kaldığı ve 2020 yılında belirli bir büyüme oranı yakaladığı için Çin'de istihdam durumu istikrarlı oldu. Bu yılın ilk 11 ayında Çin'de, kentlerde ve kasabalarda 11 milyon kişiye istihdam yaratıldı. Bununla beraber, kentsel alanlarda kasım ayında işsizlik oranı ekim ayına göre yüzde 0,1 oranında azalarak, yüzde 5,2 olarak kaydedildi.

Çin'in bu yıl kasım ayında geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında yüzde 6,8 oranında daha fazla elektrik üretti, bu da hem sanayi sektörü hem de tüketim sektörü büyük oranda elektrik kullanımı gerektirdiği için ülkenin ekonomisinin sağlam büyüme eğilimini kanıtlıyor.

Son olarak şimdilik, Çin ekonomisi için en umut verici sektör uluslararası ticaret. Çin Genel Müşteri İdaresi'ne göre, bu yıl kasım ayında uluslararası ticaret geçen yıl aynı döneme göre, eğer yuan baz alınarak ölçülürse yüzde 7,8 ve eğer ABD doları baz alınarak ölçülürse yüzde 21 oranında büyüdü.

Covid-19 salgınını kontrol altına alarak güçlü Çin ekonomisi, şimdi dünyanın güçlü destekçisi olduğunu kanıtlıyor.