“Çin'in gelişimi, tüm insanlığın ilerlemesinin bir parçası”

“Çin'in gelişimi, tüm insanlığın ilerlemesinin bir parçası”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, son yıllarda uluslararası toplumda fikir birliği sağlamak için ekonominin küreselleşmesine ilişkin Çin'in düşüncesi ve planını Davos gibi platformlarda dile getirdi.

Xi Jinping'in ekonomik küreselleşme hakkında açıklamalarından yapılan bir seçkiye hep beraber göz atalım.

ÇİN'İN KALKINMASI DÜNYADAN AYRILAMAZ VE DÜNYANIN KALKINMASININ DA ÇİN'E İHTİYACI VAR

Çin, barışçıl gelişme yolunu izleyecek, bağımsız ve barışçı bir dış politikası izleyecek ve karşılıklı yarar sağlayan ve kazan-kazan ilkesine dayanan bir açılış stratejisi izleyecektir. Çin'in gelişimi, Asya'ya ve dünyaya tehdit yerine kalkınma fırsatları getirir.

—— 3 Ekim 2013 tarihinde Endonezya Ulusal Meclisi'nde yaptığı konuşma

HERKESİN PAYLAŞTIĞI BİR ÇİÇEK BAHÇESİ İNŞA EDİN

Çin'in başlattığı yeni mekanizma ve yeni girişim, biri hedef almak yerine var olan uluslararası mekanizmayı tamamlamak ve geliştirmek amacı taşır. Çin'in dış dünyaya açılması tek kişilik bir gösteri yapmak değil, tüm tarafları katılmaya davet etmektir. Çin kendi arka bahçesini inşa etmek değil, tüm ülkeler tarafından paylaşılan çiçek bahçesi inşa etmek istiyor.

—— 3 Eylül 2016'da G20 İş Zirvesi'nin açılış törenindeki konuşması

ÇİN'İN BAŞARISI DÜNYAYA NE KADAR KATKI SAĞLADIĞINA BAĞLIDIR

Çin'in gelişimini gözlemlemek Çin halkının ne kazandığına ve bilhassa Çin halkının ne kadar sıkı çalıştığına, Çin'in ne başarılar elde ettiğine ve aynı zamanda Çin'in dünyaya ne kadar katkıda bulunduğuna bağlıdır. Bu halde kapsamlı görüş elde edilir.

—— Dünya Ekonomik Forumu 2017 Yıllık Toplantısı'nın 17 Ocak 2017'deki açılış törenindeki konuşması

ÇİN'İN GELİŞİMİ, TÜM İNSANLIĞIN İLERLEMESİNİN ÖNEMLİ BİR PARÇASIDIR

Uzun bir tarihsel vizyonla bakıldığında, Çin'in gelişimi tüm insanlığın büyük ilerleme işine bağlıdır. Çin, çeşitli ülkelere daha fazla pazar fırsatı, yatırım fırsatı ve büyüme fırsatları sağlamak için kollarını açıyor.

—— 5 Kasım 2019'da 2. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış törenindeki konuşması

AÇIK BİR DÜNYA EKONOMİSİNİN İNŞASI TEŞVİK EDİLECEK

Çin, barışçıl kalkınma yoluna kararlılıkla bağlı kalacak, açık, kapsayıcı, dengeli ve kazan-kazan yönünde ekonomik küreselleşmenin gelişimini teşvik edecek.

——15 Temmuz 2020'de "Küresel İcra Kurulu Başkanı Komitesi" üyelerinin temsilcilerine mektubu

SADECE ÇİN'İN KENDİ KALKINMA İHTİYAÇLARI DEĞİL, AYNI ZAMANDA TÜM ÜLKELERİN İNSANLARINA DAHA İYİ FAYDA SAĞLANACAK

Covid-19 salgını tüm ülkelere şiddetli şoklar getirdi ve dünya ekonomisine ağır zararlar verdi. Çin'in bu küresel ticaret etkinliğini, salgının kontrol altına alındığı şartlarda gerçekleştirmesi, Çin'in pazar fırsatlarını dünyayla paylaşma ve dünya ekonomisinin iyileşmesini teşvik etme konusundaki samimi arzusunu yansıtıyor.

—— 4 Kasım 2020'de 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın açılış törenindeki konuşması