Çin'in diyalog kapısı açık

Çin'in diyalog kapısı açık

Xinhua

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Çin-ABD ilişkilerine zarar verme çabalarında daha da dibe batıyor ve yönetimin paranoyadan sersemlemiş olduğunu ortaya koyuyor.

Bazı ABD politikacılarının kuruntulu hareketleri eski bir atasözü ile karşılaştırılabilir: "Tanrı harap etmek istediklerini önce deli eder."

Bu politikacılar, sadece birkaç örnek vermek gerekirse, üst düzey Çinli parlamenterler üzerine sözde yaptırımlar getirdiler, siyasi eğilimlerine dayanarak Çinlilerin ABD'yi ziyaretlerini sınırladılar ve tekrar tekrar Taiwan'a silah satışını onayladılar.

SAĞLIKLI İKİLİ İLİŞKİLER HEM ABD HEM DE ÇİN'İN YARARINADIR

Kaprisli ve pervasız hareketleri Çin-ABD ilişkilerini iki taraf arasında 40 yıl önce ikili ilişkilerin kurulmasından buyana en hayati ana getirdi.

Bu aynı politikacılar, ister hız kesmeden devam eden Covid-19 salgını, ister ülkede zenginlerle yoksullar arasında büyüyen uçurum, derinleşen ırkçı gerginlik, yaygın popülizm ya da gerileyen ekonomi olsun, iç sorunları çözme yeteneğinden yoksun olduklarını gösterdiler. Ve ABD'nin Çin politikasını "rehin" almak, kendi beceriksizliklerini gizlemelerine yardım etmeyecek.

ABD "YENİ SOĞUK SAVAŞI" KIŞKIRTARAK YÖNETİMSEL VE STRATEJİK BİR HATA YAPIYOR

ABD, Çin'i kendi rakibi olarak görerek ya da "kopma" girişimlerinde bulunarak ve "yeni soğuk savaşı" kışkırtarak yönetimsel ve stratejik bir hata yapıyor. Bu tür hatalı hareketler sadece ABD'yi iç sorunlarından uzaklaştırmayacak, ayrıca gelecekteki ABD politika belirleyicileri için engeller oluşturacak.

Bu arada, ABD yönetiminin gerici pratikleri sadece 1,4 milyar Çinli arasında büyük bir öfkeyi tetikleyecektir. Eğer ABD yönetimi bu hatalı kararlardan geri adım atmaz ve Çin'in iç işlerine karışmaya son vermezse, Çin'e egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumak için kararlı ve güçlü karşı önlemler alma şeklindeki tek seçenek bırakacak.

Çin geçen hafta perşembe günü, Hong Kong'la ilgili sorunlarda kötü davranan ve büyük sorumluluklarının doğmasına neden olan bazı Amerikalı yetkililere, kongre ile sivil toplum kuruluşları çalışanlarına ve yakın aile üyelerine karşıt önlemler koymaya karar verdi. Ayrıca diplomatik pasaport sahibi Amerikalılara Hong Kong ve Makao'ya geçici ziyaretlerde bulunmaları sırasında vizesiz işlem yapmayı durdurdu.

ÇİN'İN DİYALOG KAPISI AÇIK

ABD politikacıları dışa dönük saçmalıklar yaparken, Çin ikili ilişkilerle ilgili olarak sakin ve aklı başında bir yaklaşım sürdürüyor.

İki ülkenin tarih ve kültür bir tarafa, toplumsal sistemlerinde, kalkınma düzeylerindeki farklılıklar nedeniyle anlaşmazlıkları ve farklı görüşleri olması olağanüstü bir şey değildir. Ancak, farklılıkları idare etmek ve iletişim yoluyla sağlıklı, istikrarlı ikili ilişkileri geliştirmeye odaklanarak, çatışmama, karşı karşıya gelmeme, karşılıklı saygı ve kazan-kazan iş birliği ruhu desteklenmelidir. 

Çin'in diyalog kapısı açık. İki ülke için salgınla mücadele, ekonomik toparlanmayı destekleme ve iklim değişikliğiyle mücadele konularında iş birliğine giriş noktaları bulmak mümkündür. İki taraf küresel yönetişimi iyileştirmek ve daha dengeli, kapsamlı ve özlü bir küreselleşmeye doğru ilerlemek için çok taraflı çerçevelerde iş birliğini güçlendirebilir. Sağlıklı ikili ilişkiler hem ABD hem de Çin'in yararınadır. İlişkiler ne kadar erken yeniden rayına oturursa, her iki ülke ve dünya için daha iyi olacak.