Çin'in 14. Beş Yıllık Planı dünya için çifte kazanç anlamına geliyor

Çin'in 14. Beş Yıllık Planı dünya için çifte kazanç anlamına geliyor

Çin ve Küreselleşme Merkezi (CCG) tarafından organize edilen "14. Beş Yıllık Plan'ın uygulanacağı süreçte Çin ve dünya" konulu Büyükelçiler Yuvarlak Masa Toplantısı dün Beijing'de düzenlendi.

60'tan fazla ülkenin büyükelçileri ve uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, 14. Beş Yıllık Plan kapsamında ileri sürülen dışa açılma boyutunun genişletilmesi ve çifte dolaşımın pekiştirilmesi dâhil çeşitli öneriler ele alındı.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) eski başkan yardımcısı Zhu Min, Çin'in ilerleyen dönemde ekonomik olarak kaliteli gelişmeye odaklanacağını, bilimsel ve teknolojik inovasyonun ülkenin ekonomik kalkınmasının yeni motoru haline geleceğini belirtti.

Mısır'ın Çin'deki Büyükelçisi Muhamed Abd El-Sattar Elbadri, 14. Beş Yıllık Plan'da öne çıkarılan dijital ekonominin, küresel ekonominin geleceği anlamına geldiğini kaydetti. Büyükelçi, Çin'in dünya ekonomisinin canlandırılmasına büyük katkıda bulunduğunu ve 14. Beş Yıllık Plan'ın dünya için bir çifte kazanç planı olduğunu ifade etti.