“Çin ile Rusya uyum içindeki büyük ülkelere örnek oluşturuyor”

“Çin ile Rusya uyum içindeki büyük ülkelere örnek oluşturuyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Rusya ziyareti hakkında açıklamalarda bulundu.

Sözcü, Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Rusya'ya giden Wang Yi'nin ziyareti sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile ikili ilişkiler ile uluslararası ve bölgesel meseleler üzerinde fikir birliği sağladığını belirtti.

Wang Wenbin, toplantının bitiminde yayımlanan ortak bildiride iki tarafın, günümüz dünyasında karşı karşıya kalınan her türlü sınamaya dair ortak tutumunu ifade ettiğini aktardı.

Sözcü, bildiride Çin ile Rusya'nın çok taraflılığı desteklediğinin, uluslararası hukukun otoritesi ile uluslararası ilişkilerin temel prensiplerini korumak için çabaladığının vurgulandığını anlattı.

Hâlihazırda yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının dünyada asırlık değişimlere yol açtığını, çok taraflılık ile iş birliğinin tarihi sınamalardan geçtiğini hatırlatan Sözcü Wang, Çin ile Rusya'nın uluslararası arenada daima birbirlerini desteklediklerini, merkezinde BM'nin bulunduğu düzeni korumaya çalıştıklarını, çok taraflılık, uluslararası adalet ve eşitlik, uluslararası stratejik denge ve istikrarı savunduklarını kaydetti.

Sözcü, Çin ile Rusya'nın çabalarının tek taraflılık ve hegemonya girişimlerinin yok edilmesi açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.