Çin ile Rusya, Kore sorunu ve Asya-Pasifik'i görüştü

Çin ile Rusya, Kore sorunu ve Asya-Pasifik'i görüştü

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Luo Zhaohui, dün Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus mevkidaşı İgor Morgulov ile Kore Yarımadası sorunu ve Asya-Pasifik'teki son durum üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Tarafların, Kore Yarımadası sorununda diyaloğun sürdürülmesinin ve gerginliğin yumuşatılmasının tüm tarafların ortak yararına ve uluslararası toplumun beklentisine uyduğu görüşünü dile getirdiği belirtildi.

İki ülkenin ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Kuzey Kore'yi (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) diyalog ve istişareyi sürdürmeye, meseleyi çıkmazdan kurtararak karşılıklı endişeleri gidermeye çağırdığı aktarıldı.

Luo ile Morgulov'un Kuzey Kore ile Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) arasındaki ilişkilerin diyalog yoluyla iyileştirilmesine, uzlaşı ve iş birliğinin güçlenmesine destek verme hususlarında da anlaştıkları ifade edildi.

Öte yandan, görüşmede Asya-Pasifik bölgesindeki son durum ile farklı uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu.

Çin ve Rusya'nın Asya-Pasifik bölgesindeki başlıca konulara dair koordinasyon ve iş birliğini daha da güçlendirerek, bölgenin stratejik istikrarını ve ekonomik refahını korumak için çaba harcayacağı kaydedildi.