Çin ile Pakistan'dan bölgesel istikrarı koruma vurgusu

Çin ile Pakistan'dan bölgesel istikrarı koruma vurgusu

Pakistan ziyaretini sürdüren Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Xu Qiliang, Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Başbakan İmran Han ile ikili görüşmelerde bulundu.

Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi, görüşmede, Çin'in ülkesinin başlıca çıkar ve endişeleriyle ilgili konularda kendilerine verdiği kıymetli desteklerden ötürü teşekkürlerini sundu.

Pakistan'ın Tek Çin ilkesine bağlı kalacağının altını çizen Alvi, "Doğu Türkistan İslami Hareketi" gibi terörist güçlerle de kararlılıkla mücadele edeceklerini söyledi.

Alvi, iki ülkenin yakın iletişimi sürdürmesi, bölgesel barış ve istikrarı korumak için eşgüdüm içinde çalışması gerektiğini vurguladı.

Pakistan Başbakanı İmran Han da Xu Qiliang ile yaptığı görüşmede, Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun geliştirilmesine hız katılmasını arzuladıklarını ifade etti.

İmran Han, Çin ile ikili ve çok taraflı mekanizmalar çerçevesinde savunma ve güvenlik gibi farklı alanlardaki temas ve iş birliğini derinleştirmeyi temenni ettiklerini dile getirdi.

Xu Qiliang, ikili görüşmelerde, Çin ile Pakistan'ın her koşulda stratejik iş birliği ortakları olduğunu, iki ülkenin, temel çıkarlarıyla ilgili hususlarda daima birbirini anladığını ve kararlılıkla desteklediğini belirtti.

Xu, karmaşık uluslararası ve bölgesel güvenlik durumunda Çin'in Pakistan ile birlikte iki ülke liderleri arasında varılan uzlaşıları hayata geçirmek için çalışmaya, stratejik iletişimi ilerletmeye ve karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye hazır olduğunu söyledi.

Xu, Pakistan ile savunma işbirliğini güçlendirerek bölgesel güvenlik ve istikrarı korumayı arzuladıklarını da kaydetti.