Çin ile AB önemli konularda mutabakat sağladı

Çin ile AB önemli konularda mutabakat sağladı

Çin, Almanya ve Avrupa Birliği (AB) liderleri arasında yapılan görüşmede önemli konularda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in, AB dönem başkanlığını yürüten Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmede önemli konularda mutabakat sağlandığını söyledi.

Çin ile AB arasında yapılan bu yılki en üst düzey görüşmenin, aynı zamanda dünyanın yüzyılda görülmemiş değişimlerden geçtiği ve salgınla baş etmeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşen önemli bir stratejik temas niteliği taşıdığına işaret eden Sözcü, liderlerin görüşmede ekonomi, ticaret, dijital ekonomi ve salgınla mücadele gibi konular üzerinde görüş alışverişinde bulunduğunu aktardı.

Görüşmede elde edilen sonuçlara değinen Sözcü Wang, iki taraf arasında "Çin-AB Coğrafi İşaretler Anlaşması"nın resmen imzalandığını, Çin-AB Yatırım Anlaşması konulu müzakerelerde kaydedilen ilerleme hatırlatılarak, müzakerelerin bu yıl içinde tamamlanması yönündeki siyasi kararlılığın yinelendiğini belirtti.

Wang Wenbin, ayrıca Çin ile AB arasında çevre koruma, iklim değişikliğiyle mücadele ve dijital ekonomi alanlarında üst düzey diyalog mekanizmalarının kurulması, çok taraflılığın desteklenerek uygulanması ve salgınla mücadelede küresel iş birliğinin güçlendirilmesinin kararlaştırıldığını anlattı.