Çin ile AB arasındaki somut iş birliği güçlendiriliyor

Çin ile AB arasındaki somut iş birliği güçlendiriliyor

3. Çin-AB CEO'lar ve Eski Üst Düzey Yetkililer Diyaloğu dün, Çin'in başkenti Beijing'de sona erdi.

İki gün süren diyalogda, Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrupa Birliği'ndeki (AB) bağlanırlık stratejisiyle kenetlenmesi ve Çin ile AB'nin üçüncü taraf piyasasındaki iş birliğini güçlendirmesi konuları ele alındı.

Avrupalı İşletmeler Birliği Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Luisa Santos etkinlikte yaptığı konuşmada, iki tarafın da AB ve Avrasya'daki bağlanırlık stratejisinin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini sağlayarak, Avrasya ekonomik iş birliği için sağlam bir köprü kurmayı arzuladığını belirtti.

Luisa Santos, "Söz konusu strateji ve inisiyatif, Çin ile AB ve dünyadaki diğer ülkeler için büyük önem taşıyor. Birbiriyle kenetlenmeleri durumunda, Avrupalı ve Çinli işletmelerin yanı sıra Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkeler de karşılıklı yarara dayalı iş birliğine katılabilecek. Dolayısıyla işletmelerin projelerde verimli iş birliği yakalamasını sağlamak için koşullar yaratmalıyız. İlk önce, hükümetler politika ve kurallarda koordinasyon sağlamalı. Ayrıca, ortak hedef ve standartlara sahip olmalıyız. Farklı alanlar için ortak standartlar hazırlamalıyız." diye konuştu.

Verilere göre, Çin ile AB arasındaki ticaret miktarı geçen yıl yeni bir rekor yaratarak, 682,2 milyar ABD dolarına ulaştı. AB, son 15 yıldır Çin'in en büyük ticaret ortağı konumunda. Öte yandan, Kasım ayı başında Çin-AB Yatırım Anlaşması Görüşmesi'nin 24'üncü turu Beijing'de gerçekleşti. Görüşmede olumlu bir eğilim hakimdi. Kamuoyu anlaşmasının da önümüzdeki yıl sağlanması bekleniyor.

Almanya merkezli düşünce kuruluşu Mercator Çin Araştırmaları Enstitüsü'nden (MERICS) Mikko Huotari ise, "AB ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem veriyoruz. Toplantıdaki bütün katılımcılar ikili ticaret yatırım anlaşmasından söz etti. Özellikle bilişim teknolojisi, telekomünikasyon, finans ve tarım sektörlerine odaklanılıyor. Piyasanın daha da açılmasını sağlamak için önümüzdeki aşamada bazı sınırlamaların kaldırılmasını arzuluyoruz." dedi. 

Diyalogda, ticari korumacılığın yükselmesinin küresel ekonomik büyüme hızının yavaşlamasına yol açtığı ve İngiltere'nin AB'den ayrılmasının birlik üzerinde yeni baskılar yarattığı bugünlerde, Çin ile AB arasında somut iş birliğinin güçlendirilmesinin küresel ekonominin toparlanmasına güç katabileceği vurgulandı.

Diyalogda ayrıca ortak bildiri yayınlandı. Bildiride, Çin ile AB arasında eşitliğe ve karşılıklı yarara dayalı ilişkilerin derinleştirilmesi, çok taraflılık sistemine destek verilmesi ve iki taraf arasında dijital ticaret ile yatırım kolaylığı alanlarındaki görüşmelerin ilerletilmesi gerektiğine dikkat çekildi.