Çin: Huawei'ye yönelik yasak, İngiltere'ye zarar verecek

Çin: Huawei'ye yönelik yasak, İngiltere'ye zarar verecek

Çin, İngiltere'nin Çinli telekomünikasyon devi Huawei'i 5G inşasından men etme kararının, yine kendisine zarar vereceğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Sözcüsü dün yaptığı açıklamada, ABD'nin mayıs ayında Huawei'e yaptırım uygulamaya başlamasının, İngiltere'nin Huawei'nin 5G inşasına katılımı konusundaki tutumunu değiştirmesine neden olduğunu, bu konuda ülkede farklı görüşlerin bulunduğunu itiraf etti.

British Telecom'un (BT) CEO'su Philip Jansen ise İngiltere hükümetinin Huawei konusunda aldığı kararların, şirketin işlerini ve maliyetini olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında gelişmeyi değerlendirdi.

Sözcü, İngiltere'nin Huawei söz konusu olduğunda bir ülke için son derece değerli olan bağımsızlık ve egemenlik kavramlarını yitirdiğine, Huawei'yi 5G inşasından men etme kararının yine kendisine zarar vereceğine vurgu yaptı.

Hua Chunying, "Geçen 20 yıl içinde İngiltere, Huawei ile iyi iş birliği ilişkileri kurdu. İngiltere, Huawei ile işbirliği kararını kendi çıkarlarını gözederek aldı. Bu işbirliği sayesinde İngiltere'de on binlerce iş fırsatı yaratıldı. İngiltere'nin haberleşme altyapısı inşasına aktif katkı sağlandı. Bu nedenle Huawei'yi yasaklama kararı, nihayetinde İngiltere'nin temel çıkarlarına zarar getirecektir. İngiltere, mevcut rasyonel görüşlere kulak vererek, sorumlu bir tavırla kendi temel ve uzun vadeli çıkarları doğrultusunda karar almalıdır. " diye konuştu.