Çin: Hong Kong seçimlerine dış güçlerin müdahale hakkı yok

Çin: Hong Kong seçimlerine dış güçlerin müdahale hakkı yok

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Hong Kong'un Çin'in özel idari bölgesi olduğunu ve Hong Kong Yasama Konseyi seçimlerinin Çin'in yerel seçimleri sayıldığını vurguladı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam Cheng Yuet-ngor, Covid-19 salgını nedeniyle 6 Eylül'de yapılması öngörülen 7. Yasama Konseyi seçimlerinin bir yıl erteleneceğini duyurarak, bazı ülkelerin bu konuda endişelerinin bulunduğunu belirtti.

Hong Kong'un Çin'in özel idari bölgesi olduğunu, Hong Kong Yasama Konseyi seçimlerinin Çin'in yerel seçimleri sayıldığını ve tamamen Hong Kong'un iç işi olduğunu vurgulayan Sözcü Wang şunları söyledi:

"Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetimi, salgın durumunun ciddiyeti karşısında seçimi erteleme kararı aldı. Bu, hem Hong Konglu vatandaşların can güvenliği ve sağlığını koruma amaçlı haklı bir tedbir, hem de Yasama Konseyi seçimlerinin güvenli ve adil şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli bir girişimdir. Farklı ülkelerde salgın gibi felaketler nedeniyle seçimlerin ertelendiğini görüyoruz. Dolayısıyla Hong Kong'un bu kararına, hiçbir yabancı hükümet, örgüt ve bireyin müdahale hakkı ve mazereti olamaz."