Çin, hizmet ticareti için negatif liste açıklayacak

Çin, hizmet ticareti için negatif liste açıklayacak

Çin Ticaret Bakanlığı, dün 2020 yılı sona ermeden sınır ötesi hizmet ticareti için bir negatif liste çıkarılacağını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Hizmet Ticareti Departmanı Genel Müdür Yardımcısı Xian Guoyi, dün düzenlenen basın toplantısında, hizmet ticaretine ilişkin negatif listenin çıkarılmasının, Çin'in hizmet alanındaki kurumsal açılımının hızlandırılmasındaki önemli bir adım olacağını, söz konusu listenin yıl sonundan önce açıklanacağını belirtti.

Şu anda Çin'in hizmet talebinin son derece büyük olduğuna ve hizmet ithalatında hızlı bir büyüme kaydedildiğine dikkat çeken Xian, gelecekte hizmet alanındaki dışa açılma boyutunun daha genişleyeceğini, daha çok kaliteli hizmetin ithal edileceğini ve hizmet ihracatının da hızlandırılacağını kaydetti.

Çinli yetkili, Covid-19 salgınının yayılmaya devam ettiği bugünlerde, geleneksel hizmet ticaretinin istikrara kavuşturulması için çaba harcamanın yanında, hizmet ticaretinin dijitalleşmesi ve imalat sektörüyle hizmetlerin bütünleşmesi için çalışacaklarını, hizmet alanında dışa açılmayı derinleştireceklerini ve Çin'de hizmet ticaretinin kaliteli gelişmesini hızlandıracaklarını sözlerine ekledi.