Çin film pazarı öne çıkıyor

Çin film pazarı öne çıkıyor

CGTN / Yu Mengjie

15 Ekim'in erken saatlerinde Çin gişe pazarı, tarihte ilk kez Çin gişesinin resmi olarak Kuzey Amerika'yı geride bıraktığı ve dünyadaki en yüksek gişe üretimine sahip ülke haline gelen 12,9 milyar yuan'a ulaştı. Sadece birkaç ay önce, Çin film pazarı salgın nedeniyle soğuk bir kışla karşı karşıyaydı. Bu kadar kısa sürede nasıl geri döndü?

Her şeyden önce, Çin salgını etkin bir şekilde kontrol altına aldı ve ülke çapındaki sinemalar yavaş yavaş faaliyete başladı. Çin film piyasasının neden dünyaya öncülük edebileceği önemli bir faktördür. Ulusal Bayram tatili öncesinde sinema seyirci sınırı yüzde 50'den yüzde 75'e yükseltildi.

Bu şartlar altında, bu yılki Ulusal Bayram gişesi 3,9 milyar yuan ile tarihteki en yüksek ikinci Ulusal Tatil gişesi oldu. Sekiz günlük tatil boyunca yaklaşık 100 milyon kişi sinemaya gitti. Bu veriler, Çin film pazarının tamamen toparlandığını gösterdi.

"Peri dövüşü" terimi, bu yıl Ulusal Bayram filmleri arasındaki şiddetli rekabeti tanımlamak için kullanıldı. Bazı filmler zaten merakla bekleniyordu ve ocak ayındaki Bahar Şenliği sırasında gösterime gireceği tahmin ediliyordu; kimi filmler yıldızlarla dolu ve büyük bütçeliydi. Sinemaların salgın öncesi seviyelerine dönmesine ve artan sayıda yapım şirketinin gün ışığını görmesine izin veren bu yüksek kaliteli filmler arasındaki yoğun rekabet yaşandı.

Ulusal Bayram tatilinin hemen ardından 2021 Bahar Bayramı tatilinde12 filmin daha vizyona gireceği açıklandı. Sinemaların yoğun sezonunu dört ay içinde yeniden karşılayacağı bekleniyor.

KALİTELİ YEREL FİLMLER, ÇİN FİLM PAZARINI CANLANDIRDI

Yerli filmlerin kalitesinin iyileştirilmesi de Çin film pazarının canlanmasında önemli bir rol oynadı. Gişe rekorları kıran ilk geri dönüş sineması olan "Sekiz Yüz", savaşı bireysel bakış açılarından anlatıyor ve izleyicinin karakterlerle empati kurmasını sağlıyor. Film sonunda gişede 3 milyar yuan kazandı.

Pek çok komik ve eğlenceli öğeye sahip olan "Halkım, Memleketim" filmi, Ulusal Bayram tatil pazarına liderlik etti ve genç izleyicilere hitap etti. "Efsane Tanrılaştırma" animasyonu, bin 800'den fazla çekim ve yaklaşık yüzde 70 özel efektle yüzde 100 yerli ekip tarafından yapıldı; seyirciye mitolojik bir dünyanın muhteşem bir görselini sundu.

Çin hikâyelerini iyi anlatmak ve izleyicilerin beklentilerini karşılamak, Çinli film yaratıcılarının sürekli araştırıp denediği yöndür. Bazılarının sevinmesi, bazılarının yas tutması doğal. Daha önce büyük ilgi gören iki ithal film, "Mulan" ve "Tenet" şaşırtıcı bir şekilde hayal kırıklığı yarattı ve gişe satışları beklentilerin altında kaldı. Jackie Chan'ın yeni çalışması "Vanguard" da olay örgüsü klişe olduğu için izleyiciler tarafından ilgi görmedi.

Çin sinemasının yeniden canlanmasının da yukarıdan aşağıya çabalardan olduğu söylendi. Çin hükümeti, sektörü kurtarmak için bir dizi önlem alırken bilet sübvansiyonları birçok şehirde hâlâ mevcuttu. İnsanlar, yerel yönetimler tarafından sağlanan çevrimiçi film kuponlarını kolayca toplayabildi. Yapım şirketleri de filmlerini bunalımlı bir pazarda göstermeye istekliydi, izleyicileri sinemalara geri çekmek için risk ve baskı alındı. Sinemalar sınırlı katılımla faaliyet göstermeye ve salgın önleme ve kontrol önlemlerini uygulamaya çalışıyor.

"Bunu yapmak zorundayız, ancak ilk beş milyarı yaparsan, ikinci ve üçüncü beş milyarı yapabilirsin. Sinemamız izleyiciye indirim sağlıyor, gelirimizi düşürebilir ama umarız bu şekilde seyirci bizden vazgeçmeyecek." Bunlar, sinema yeniden açıldıktan kısa bir süre sonra 1905.com'un görüştüğü bir sinema yöneticisinin sözleriydi. Umduğu gibi seyirci pes etmedi. Tüm insanların ortak çabaları ile Çin filmlerine salgının testini geçtikten sonra sevindirici bir tepki verildi.