Çin ekonomisinin canlanması dünya basınında geniş yer buldu

Çin ekonomisinin canlanması dünya basınında geniş yer buldu

Çin Gümrükler Genel İdaresi dün kasım ayında Çin'in dış ticaret hacminin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,6 artışla 460 milyar 720 milyon doları bulduğunu açıkladı. Haber dünya basınında geniş yer buldu.

Alman Deutsche Welle gazetesinin internet sitesinde dün yayımlanan yorum yazısında, kasım ayında Çin'in ihracat hacminin geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 21,1 artarak son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin pandemiden sonra yeniden canlandığına dikkat çekildi. Yorumda, dünyanın maske ve tıbbi ekipman ihtiyacının Çin'in ihracat hacminin büyümesinin nedenlerinden biri olduğu, pandemiden dolayı evden çalışan kişi sayısı yükseldiği için elektronik ürünlere yönelik talebin de büyüdüğü belirtildi.

İngiliz Financial Times gazetesinin dünkü haberinde de Çin'in dış ticaret rakamlarına değinildi. Haziran ayından bu yana Çin'in ihracattaki büyümesinin aydan aya hızlandığı vurgulanan haberde, ihracatın Çin ekonomisinin iyileşmesini tetikleyip Çin'in küresel ticaretin belirsiz ortamındaki lider konumunu güçlendirdiğinin altı çizildi.

Bloomberg gazetesinde dün yer alan haberde ise Singapurlu ekonomist Zhou Hao'nun görüşleri aktarıldı. Haberde "İhracattaki patlama bu yıl Çin ekonomisinin en büyük sürprizlerinden biri. Bu artış, Çin'in Covid-19 salgınını etkili bir şekilde kontrol altına alabilmesi ve yabancı ülkelerden gelen büyük siparişler sayesinde kaydedildi." ifadeleri yer aldı. Haberde iç tüketimin ve yatırımlardaki toparlanmanın Çin'in ekonomik iyileşmesine büyük katkı yaptığı belirtildi.