“Çin ekonomisinin canlanma alanı genişliyor”

“Çin ekonomisinin canlanma alanı genişliyor”

Wall Street Journal gazetesinde kısa süre önce yayınlanan bir makalede, Çin imalat sektörü ile imalat dışı sektör faaliyetlerini değerlendirme endeksinin ayrı olarak 3 ila 8 yıldır en yüksek seviyeye ulaştığı, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde toparlanmanın kapsamının genişlediği belirtildi.

Çin'in ilgili kuruluşları tarafından kısa süre önce yayınlanan verilere göre, kasım ayında Çin imalat sektörünün satın aldığı yöneticileri endeksi (PMI) ekim ayına göre 0,7 puan artışla yüzde 52,1'e ulaşarak, art arda 9 aydır kritik noktanın üstünde oldu. İmalat dışı sektörünün ticaret faaliyetleri endeksi ekim ayına göre 0,2 puan artışla yüzde 56,4'ü buldu.

Söz konusu makalede, bu yılın ikinci çeyreğinden beri, sanayi kuruluşların Çin ekonomisinin toparlanmasının öncüsü olduğuna yer verildi. Kasım ayı imalat sektörü verilerinde, üretim endeksi, yeni sipariş endeksi ve yeni ihracatta sipariş endeksi dâhil çeşitli endekslerde büyüme kaydedildi.

Çin'de Covid-19 salgınının etkili şekilde kontrol altına alınmasıyla vatandaşların yaşamı adım adım normale döndü, bu Çin ekonomisinin diğer başlıca unsuru olan hizmet sektörüne yarar sağladı.

Makalede Mogen Sermaye Yönetimi ve Küresel Piyasa Stratejist Zhu Chaoping'in yürüttüğü analize yer verildi. Analize göre, gelecek birkaç ayda Çin imalat sektörünün büyümesinin sürmesi bekleniyor. Zhu Chaoping, "Bazı endekslere göre depolarda ürünler bitmek üzere, bu ürünlerin tamamlanmasına yol açabilir, ayrıca istihdam endeksinde kaydedilen küçük oranda artış teşvik edicidir, bu firmaların daha çok kişiye istihdam olanağı sağlamakta olduğunu gösteriyor." dedi.