Çin ekonomisi hızlı bir toparlanma sürecine girdi

Çin ekonomisi hızlı bir toparlanma sürecine girdi

Çin'in sürekli artan üretim faaliyeti, ülkenin yeni koronavirüsün ani şokundan sonra kademeli bir ekonomik iyileşme yoluna girmiş olduğunun bir işareti olarak değerlendirilebilir.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'in imalat sektörü için resmi satın alma yöneticileri endeksinin mayıs ayında 50,6 oranına yükseldiğini duyurdu. Salgın nedeniyle şubat ayında endeks, tüm zamanların en düşük seviyesi olan 35,7'ye düşmüştü.

Hükümetin Covid-19'un ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketler için vergi ve ücretleri azaltmak için uyguladığı bir dizi zamanında politika olmadan bu başarı imkânsız olurdu. Virüs kontrol altına alındıktan sonra büyük işletmelerin üretim ve operasyonlarına hızla devam etmelerine yardımcı olundu.

ZORLUKLAR SAĞLAM POLİTİKALAR İLE AŞILIYOR

Çin'in salgın önleme ve kontrol çalışmalarını ekonomik büyüme ile dengelemede kaydettiği başarı kesinlikle dikkat çekicidir. Yine de, kurtarma yolunun sorunsuz olacağını tahmin etmek için henüz çok erken.

Daha büyük endişe, Çin'in başlıca ticaret ortakları hâlâ ekonomilerini ayağa kaldırmak için mücadele ederken sürekli kötüleşen dış ortamdır. Yeni ihracat siparişleri alt endeksinin mayıs ayında 35,3'te düşük seyrettiğini ve dış talepteki daimi düşüşün nedenini açıklıyor. Durumun yakın gelecekte iyileşme olasılığı düşük göründüğü için, hükümet daha yüksek bir açılış standardı getirerek dış ticaret ve dış yatırımların genel performansını dengeleme kararı aldı.

Covid-19 salgınının getirdiği zorluklar, yalnızca Çin için değil, dünyanın geri kalanı için de görülmemiş bir durum. Uluslararası Para Fonunun (IMF) nisan ayında öngördüğü gibi küresel ekonomik büyüme, muhtemelen yüzde 3 oranında azalacak. Bu nedenle Çin hükümeti bu yıl bir büyüme hedefi belirlememeye karar verdi.

Ancak şu ana kadar piyasaya sürülen ekonomik endeksler, Çin'in istikrarı ve sağlıklı gelişmeyi sürdürmek için doğru yolda olduğunu ve koronavirüsün neden olduğu mevcut zorluklarla başa çıkabileceğinin göstergesi oldu.

Kaynak: China Daily