Çin ekonomik kalkınma bölgelerini masaya yatırdı

Çin ekonomik kalkınma bölgelerini masaya yatırdı

Çin Ticaret Bakanlığı geçen hafta 219 ekonomik kalkınma bölgesinin 2019 sıralamasını kamuoyuna sundu. Özellikle Gansu eyaletinde yer alan ve 2013'te yerel düzeyden ulusal düzeye yükseltilen Jiuquan ekonomik kalkınma bölgesi iki yıl arka arkaya son beş sırada yer alan tek birim oldu. Kısa bir süre sonra bakanlık Jiuquan ekonomik kalkınma bölgesini il düzeyine indirdi. Bu karar Jiauquan ekonomik bölgesinin artık merkezi hükümetin destekleyici politikalarından ya da fonlarından yararlanamayacağı anlamına geliyor.

35 yıldan beri ilk kez bir ekonomik kalkınma bölgesinin ulusal düzeyden çıkarılması reforma ve dışa açılım politikaları için bir deney olacak. Jinuquan bölgesini işaret etmek aynı zamanda merkezi makamların kimi kurumsal sorunları ele almak için niyetli olduğunu da göstermektedir. Aksi halde böylesine idari birimler hükümetten beslenen parazitlere dönüşebilir. Kalkınma bölgelerindeki kaynak tüketimi, arazi israfı ve gevşek yönetim gibi kimi eksiklikler kalkınma bölgesi modelindeki reform ihtiyacının altını çizmektedir.

HÜKÜMET ŞIMARIK ÇOCUKLARI KOLLAMAMALI

Kalkınma bölgeleri kimi alanlarda artık tarihsel misyonlarını tamamlamıştır. Çin Devlet Konseyi tarafından haziran ayında yayımlanan bir raporda kalkınma bölgelerinin ulusal sıralamaya alınması ve eğer hurdaya çıkmamışlarsa verimlilikleri ve sürdürülebilirlikleri ölçüsünde desteklenmeleri gerektiği vurgulanmıştı.

Hükümetler kimi durumlarda şımarmış çocukların sırtını sıvazlamayı bırakıp piyasaların nihai kararına ve rekabeti teşvik etmesine izin vermelidir. Aksi halde bu tip yapılar ekonomide bir tümör olarak kalmaya devam edecek.

Kaynak: China Daily