“Çin, dünyanın yeni ticaret merkezi olacak”

“Çin, dünyanın yeni ticaret merkezi olacak”

Çok sayıda uzman daha önce "dünyanın fabrikası" olarak nitelendirilen Çin'in, yakın zamanda dünyanın yeni ticaret merkezi olacağı yönünde görüş bildiriyor.

Beijing'de devam eden 2020 Çin Uluslararası Hizmet Ticareti Fuarı'nda (CIFTIS), Cannon ve PwC dâhil birçok uluslararası şirketin geliştirdiği yeni teknolojik ürünler sergileniyor.

Çok sayıda uzmana göre, 1,4 milyar nüfusa sahip olan Çin, dev piyasası, ticaret türlerinin zenginliği ve kapsamlı sanayi sistemi gibi pek çok avantajla öne çıkarak dünyanın yeni ticaret merkezi haline gelecek.

Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi Başekonomisti Chen Wenlin mal ticareti, dijital ticaret ve hizmet ticaretinin hızla gelişmesi; CIFTIS, Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE) ve Çin İthalat ve İhracat Fuarı (Canton Fuarı) dâhil dünyaca tanınmış fuarların düzenlenmesi gibi etkenlerin Çin'in dünyanın yeni ticaret merkezine dönüşmesine güç sağladığını belirtti.

Bir dizi veri, uzmanların bu görüşünü destekliyor. Verilere göre, Çin halihazırda mal ticareti bakımından dünyanın ilk sırasında yer alıyor. Çin'in hizmet ticareti hacmi geçen yıl 792 milyar 869 milyon doları buldu ve Çin bu alanda dünyada 2. sıraya yerleşti. Dijital ekonomi hacmi ise 5,2 trilyon dolara ulaşarak gayrisafi milli hasılanın yüzde 36,2'sini oluşturdu.

Aynı zamanda Çin'in dışa açılmayı genişletmesi ve ticareti kolaylaştırmasının getirdiği avantajlardan tüm dünya faydalanıyor. Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi'nden edinilen bilgilere göre, 2015 yılında Çin'deki Avrupalı şirketlerin yüzde 70'i, 2019 yılında Çin'deki ABD'li şirketlerin yüzde 97'si ve son yıllarda Çin'deki Japon şirketlerin yüzde 60'ı yüksek miktarda kar elde etti.

Uluslararası Veri Grubu Genel Müdürü Zhu Dongfang, kapsayıcı bir küresel ekonomi için, ticari korumacılığa karşı çıkılması ve reformların derinleştirilmesi gerektiğini ifade etti.