Çin dünyanın en büyük fiziksel tüketim pazarı haline geldi

Çin dünyanın en büyük fiziksel tüketim pazarı haline geldi

2019'da Çin'in sosyal tüketim ürünlerinin parakende satışlarının 41,2 trilyon RMB'ye (5,89 trilyon ABD Doları) ulaştığı ve Çin'in dünyanın en büyük fiziksel tüketim pazarı haline geldiği belirtildi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi tarafından 2021 Sosyal Mavi Kitap yayınlandı.

Mavi Kitap'ın genel yayın yönetmeni Chen Guangjin, 13. Beş Yıllık Plan döneminde Çin'de nihai tüketim harcamalarının ekonomik büyümeye katkı oranının yüzde 60'ı koruduğunu hatırlattı.

Bu yılın ilk üç çeyreğinde yeni koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisiyle sosyal tüketim ürünlerinin perakende satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 düştüğünü dile getiren Chen Guangjin, bu düşüş oranının yılın ilk yarısına göre yüzde 4,2 daraldığını ve özellikle 3. çeyrekte pozitif büyüme kaydedildiğini ifade etti.

Chen Guangjin, 13. Beş Yıllık Plan döneminde kentsel ve kırsal sakinlerin tüketim yapısı ve yaşam kalitelerinin önemli ölçüde arttığına ve engel katsayısının 2015'teki yüzde 30,6'dan 2019'da yüzde 28,2'ye düştüğüne dikkat çekti.

Chen Guangjin, ayrıca salgının kentsel ve kırsal sakinlerin tüketim endüstrisi üzerinde belirli bir etki yarattığını ve ilk üç çeyrekte kişi başına düşen tüketim harcamasının yıllık yüzde 3,5 düşüşle 14 bin 923 RMB (2 bin 132 ABD Doları) olduğunu belirtti.