Çin dünyadaki en büyük ikinci ekonomi

Çin dünyadaki en büyük ikinci ekonomi

China Daily / Yang Sheng

2020'nin rahatlıkla her bakımdan ilklerin yılı olduğu söylenebilir ve Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi'nin (NPCSC) 30 Haziran'da kabul ettiği ve hemen yürürlüğe giren Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde uygulanan Ulusal Güvenlik Yasası hiç şüphesiz, hatırlanabildiği kadarıyla son zamanlarda Hong Kong'u ilgilendiren kendi türünde en etkili şeydi. Özellikle Washington politikacılarının yerel temsilcileri yoluyla Hong Kong'a müdahale ederek Çin'in çıkarlarına zarar verme girişimlerini önlemek amacıyla yürürlüğe sokulduğu için, Washington'daki Çin'e karşı şahinler anlaşılır bir şekilde yasaya çok kızdılar ve son aylarda Hong Kong dâhil Çin'i hedef alan bir dizi önlem açıkladılar ve yasayı uygulamaya soktular. Her zaman olduğu gibi, bu tür haksız hareketler Hong Kong ve Çin'in gözünü korkutmakta başarısız oldu ve aksine şu ya da bu şekilde Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) çıkarlarına zarar verdi.

Doğal olarak, Washington politikacılarının ön yargılı ve kibirli açıklamaları, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde Ulusal Güvenlik Yasası'nın faydalı biçimde uygulanması dâhil, güçlü bir şekilde kınandı ve Çin'in karşı önlemleri ile karşılaştı. Beklenebilecek bir hareketle, Washington geçen hafta NPCSC'nin 14 başkan yardımcısına başka bir dizi yaptırımı yeniden gündeme getirdi ve karşılığında 14 üst düzey ABD federal hükümeti ve siyasi yetkilisi üzerine Çin'in çıkarlarına zarar verme girişimlerine doğrudan katıldıkları için karşı önlemler alındı.

WASHINGTON POLİTİKACILARININ ÖN YARGILI VE KİBİRLİ AÇIKLAMALARI GÜÇLÜ ŞEKİLDE KINANDI

14 Çin milletvekiline getirilen ABD yaptırımları aynı zamanda Beijing'e karşı siyasi entrikaları Çin'in kalkınmasını engellemeye hevesli Washington politikacıların işine gelen ve Çin'in çıkarlarına zarar vermeye çalışan bütün ayrılıkçılara bir destek jesti anlamına geliyordu. Bu tür ümitsiz hareketler Ulusal Güvenlik Yasası'nın uygulamaya sokulmasının üstenen sonuçları yarattığını kanıtladı, bu nedenle de geçen yılın aylarca süren toplumsal ayaklanmanın kötü etkilerinden zarar gören Hong Kong toplumundan çok büyük destek gördü. Washington politikacıları kısa sürede bu tür siyasi entrikaların, ister "insan hakları", "demokrasi" ya da belli Çin topraklarının bağımsızlığı olsun, hangi bahaneleri gösterirlerse göstersinler, Çin'e karşı etkili olmayacağını öğrendi ama Amerikan vergi mükelleflerinin pahasına bunları tekrarlamaya devam etti. Şimdi bu politikacılara Çin ulusu tarafından yeni bir ders verildi, Washington politikacılarının bu kez gerçekten bu dersi öğreneceklerini umalım.

Washington'ın Çin'in içişlerine karışma konusunda uzun bir tarihi var. Washington ve müttefikleri Çin Halk Cumhuriyeti'nin, önceki üç yılda Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) önderliğindeki Çin halkının Kurtuluş Savaşı'nı yenmek için silahlı girişimler başarısız olduktan sonra, 1 Ekim 1949'da kurulduğundan bu yana Yeni Çin üzerine her türlü yaptırım ve ambargoyu kullandılar. Bu yaptırımların, ambargoların ve doğrudan müdahalelerin üzerine, Washington ayrıca kelimenin tam anlamıyla Çin'in kapısının önünde iki bölgesel savaşa girdi, teknik olarak bugün de devam eden Kore Savaşı ve Vietnam Savaşı (Kasım 1955- Nisan 1975). Yeni kurulan Çin Halk Cumhuriyeti bu yıllarda en iyi kabiliyetlerini kullanarak iki komşusuna yardım etmek ve kendisini çevrelemeye karşı korumak için zorlandı. Çin Halk Cumhuriyeti, bu iki savaştan da Washington'ın şimdiye kadar kabul etmeyi reddettiği, bunun sonucunda da küçük ya da büyük başarısızlıklara uğradığı, nedenlerle, zaferle çıktı.

WASHINGTON'IN ÇİN'İN İÇİŞLERİNE KARIŞMA KONUSUNDA UZUN BİR TARİHİ VAR

Çin'in kendi egemenliğini, toprak bütünlüğünü, ulusal güvenliğini ve diğer çıkarlarını sahip olduğu her türlü araçla ama özellikle, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde ulusal güvenlik yasasının uygulanması da dâhil ve bununla sınırlı olmayan yasaların yürürlüğe sokulmasıyla korumak için her türlü neden ve hakka sahiptir; hiçbir yabancı ülke ya da yabancı hükümetin herhangi bir bahane ile müdahale etme hakkı yoktur. Washington bir şekilde, on yıllardır, Çin sadece şimdiki gücü ve biçiminin bir gölgesi olduğu zamanlarda bile, her bir ve bütün girişimlerinde başarısız olmasına rağmen, kendisini Çin'i akla gelebilecek her türlü araçla boyun eğmeye zorlaması gerektiğine inanmış. Buna ek olarak, Çin Halk Cumhuriyeti şimdiye kadarki bütün düşmanlıklardan galip çıktı, çünkü ÇKP, Çin halkının en önemli olduğu zamanlarda, aldığı kararlar için reddedilemez desteğine sahiptir. Hâlbuki Washington politikacılara birçok durumda başarılı olacak kadar (ve Çin konusunda asla) uzun dönemli uygun halk desteğine sahip olamadılar.

ÇİN DÜNYADAKİ EN BÜYÜK İKİNCİ EKONOMİ

Geçmiş hatalarından ders çıkarmakta başarısız olanlar bu hataları tekrarlamaya mahkumdur, bu onların zararınadır. Fakat, bu gerçeği bilmek bir şey, bunu kalpten öğrenmek başka şeydir. Çin Halk Cumhuriyeti bugünkü haline ÇKP geçmiş hatalarından ders çıkardığı ve Çin ulusunun modernleştirilmesi çabasında reform ve dışa açılmayı temel ulusal strateji olarak seçtiği için bugünkü haline geldi. 42 yıl süren ısrarlı reformlardan sonra Çin şimdi dünyadaki en büyük ikinci ekonomi ve daha da iyi bir geleceğe doğru yürüyor.

Açıktır ki, birçok Washington politikacısı, özellikle öteki egemen devletlerin dünyaya egemen olma yolunda olduğunu farz ettikleri zaman, farklı toplumsal sistem ve kültürlere sahip ülkeler arasında karşılıklı saygı ya da barış içinde bir arada yaşamaya inanmıyor. Bu nedenle, onların çifte standart, ikiyüzlülük ve zorbalık bağımlılığından kurtulmalarını asla beklemiyoruz. Ama Çin halkı kim bunları zayıflatmaya ve zarar vermeye çalışırsa çalışsın kendi çıkarlarını korumak için gerekli olan her şeyi yapacaktır. Çin'in, özel idari bölgelerinden biri olan Hong Kong üzerinde tam egemendir ve bu değiştirilemez veya reddedilemez yalın bir gerçektir.