Çin: Dünya, Çin ekonomisine güveniyor

Çin: Dünya, Çin ekonomisine güveniyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin'in fiilen değerlendirdiği yabancı yatırımların son 8 aydır artışı sürdürmesinin, dünyanın Çin ekonomisine olan güvenini yansıttığını ifade etti.

Sözcü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Çin'de sürekli artan yabancı sermayenin, dünyanın Çin ekonomisinden beklentilerinin büyük olduğunu gösterdiğini ve aynı zamanda Çin'in yeni kalkınma modeli inşa etme ve dışa açılımı genişletme sürecinde elde ettiği sonuçların bir yansıması olduğunu söyledi.

Bu yıl Çin'in yeni Yabancı Yatırım Yasası ve ilgili yönetmelikleri kapsamlı bir şekilde yürürlüğe koyduğunu, yabancı sermayenin Çin piyasasına girişine ilişkin negatif listenin madde sayısının 190'dan 30'a düşürüldüğünü bildiren Sözcü Wang, Çin'in finans piyasasını yabancı yatırımcılara açma adımlarını hızlandırıp Hainan serbest ticaret pilot bölgesi inşasını onayladığını hatırlattı.

Wang, ilk üç çeyrekte Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yaptığı finansal olmayan doğrudan yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,7 arttığını, 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı kapsamında imzalanan sözleşmelerin değerinin 72 milyar 620 milyon dolara ulaştığını belirtti. Sözcü ayrıca Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü tarafından yayımlanan "Ekonomik Görünüm" raporunda belirtildiği üzere 2020'de Çin'in küresel ekonomik büyümedeki payının üçte bir oranını aşacağını dile getirdi.

Wang Wenbin, "Çin, dışa açılmayı genişleterek tüm ülkeler için daha fazla karşılıklı fayda sağlayan iş birliği fırsatı yaratacak ve pandemi sonrası dönemde dünyanın istikrarı ve refahına büyük katkı yapacak." ifadesini kullandı.