“Çin, DTÖ'deki reformda daha büyük rol üstlenmeli”

“Çin, DTÖ'deki reformda daha büyük rol üstlenmeli”

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Sekreter Yardımcısı Alan Wolff, DTÖ'de yapılacak reformun "Çin'in bilgeliğine" daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Başkent Beijing'de düzenlenen küreselleşme konulu bir seminere katılan Wolff, yaptığı konuşmada, bazı ülkelerin ulusal güvenliği ticari kısıtlamaların bahanesi olarak kullandığına işaret ederek, "DTÖ üyesi ülkeler, çok taraflı ticaret ortamını iyileştirmek, dijital ekonominin kurallarını belirlemek, balıkçılık sübvansiyonlarını standartlaştırmak, sınır ötesi yatırımlara kolaylık sağlamak ve hizmet ticaretinin şartlarını iyileştirmek için adımlar atmalı." dedi.

Çin'in DTÖ'ye katılımından büyük kazançlar elde ettiğini, DTÖ'nin gelişmesine de büyük katkılar sağladığını dile getiren Wolff, "Çin, yüz milyonlarca kişiyi yoksulluktan kurtarmayı başardı. Bu, gerçekten bir mucize." diye konuştu.

Wolff, DTÖ'deki reformlarda daha büyük ilerleme kaydedilmesi için Çin'in bu reformlarda daha büyük rol üstlenmesi gerektiğini, aksi takdirde herhangi bir ilerleme kaydedilemeyeceğini sözlerine ekledi.