Çin: DTÖ Temyiz Organı'nın normal işleyişinin sürmesi için çalışacağız

Çin: DTÖ Temyiz Organı'nın normal işleyişinin sürmesi için çalışacağız

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Temyiz Organı'nın normal şekilde işleyişi için diğer üyelerle çalışmayı sürdüreceği belirtildi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, bugün düzenlenen basın toplantısında, bazı üyelerin hâkim seçimini engellemesi nedeniyle Temyiz Organı'nın 11 Aralık 2019'dan bu yana çalışmalarını devam ettiremediğini kaydetti.

Sözcü, Temyiz Organı'nın felce uğramasının, DTÖ'nün ihtilafların halli mekanizmasının normal işleyişini etkilediğine ve çok taraflı ticaret sistemine darbe vurduğuna işaret ederek, Çin'in bu durumdan esef duyduğunu belirtti.

Gao Feng, ihtilafların halli mekanizmasının, DTÖ'nün en temel dayanaklarından biri olarak, çok taraflı ticaret sisteminin istikrarının ve öngörülebilirliğinin korunmasında önemli bir rol oynadığını söyledi.

Çin'in daima çok taraflı ticaret sistemini savunduğunu ve Temyiz Organı'nın işleyişinin korunması için çaba harcadığını belirten sözcü, "Temyiz Organı'nın felce uğramasının ardından, Çin ve AB ülkeleri dâhil 119 üye, yeni hakimlerin seçilmesinin derhal başlaması için öneriler ortaya koydu. Aynı zamanda, Çin ve AB ülkeleri dâhil 42 üye, Temyiz Organı'nda reform yapılmasına dair öneriler sundu, istişarelere aktif şekilde katıldı ve seçim için uygun koşullar yarattı." ifadesini kullandı.

Sözcü, Çin'in Temyiz Organı'nın en erken tarihte yeniden çalışmasını sağlamak, DTÖ'nün açıklık, hoşgörü ve ayrımcılık karşıtlığı gibi ana değerlerini ve temel ilkelerinin yanı sıra, serbest ticareti ve kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini korumak için DTÖ üyeleriyle birlikte çalışacağını kaydetti.

DTÖ Temyiz Organı, geçen yıl 7 üyesinden sadece 1'inin görevde kalması sonucu işleyişini sürdüremez duruma gelmişti. Son üyenin görev süresi de 30 Kasım itibarıyla sona erdi.