Çin Dışişlerinden ABD'ye tepki

Çin Dışişlerinden ABD'ye tepki

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal İletişim Komisyonu'nun (FCC) ulusal güvenliği koruma bahanesiyle Çinli telekomünikasyon şirketleri Huawei ve China Telecom'a baskı uygulamasına tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında, ABD'nin sözde "ulusal güvenliği koruma" girişiminin gerçeklere tamamen aykırı olduğunu, bunun asıl amacının ulusal güvenlik kavramını kötüye kullanarak Çinli şirketlere baskı yapmak olduğunu söyledi.

Sözcü Hua, "Huawei, daima çok iyi bir siber güvenlik kaydına sahip olmuştur. Geçtiğimiz 30 yılda Huawei, dünya çapında 170'den fazla ülke ve bölgede bin 500'den fazla ağ kurdu. Siber güvenlikle ilgili hiçbir olay yaşanmadığı gibi, şirket hiçbir zaman gizli dinleme veya gözetleme gibi girişimlerde bulunmadı. Hiçbir ülke, Huawei ürünlerinde bir 'arka kapı' bulunduğuna dair kanıt gösteremedi. Huawei de ürünlerinde 'arka kapı' bulunmamasına dair anlaşma imzalamaya ve herhangi bir ülkede bir siber güvenlik değerlendirme merkezi kurmaya hazır olduğunu kamuoyuna açıkladı. Hangi ABD'li şirket, Huawei gibi kamuoyuna bunun gibi açık bir taahhütte bulunma cesaretini gösterebilir? ABD, niçin buna direkt bir karşılık vermiyor?" diye konuştu.

Çinli Sözcü, Washington'un hiçbir kanıt göstermeden devletin gücünü kötüye kullanmak suretiyle Çinli şirketlere baskı yapmasının, ABD'nin öteden beri desteklediği piyasa ekonomisinin ilkelerini reddetmek olduğu gibi, bu ülkedeki sözde adalet konusundaki ikiyüzlülüğü gösterdiğini dile getirdi.

Sözcü Hua, "ABD'yi ulusal güvenlik kavramını genelleştirmeye ve Çinli şirketlere baskı yapmaya son vermeye, ülkeler arasındaki normal iş birliğini sürdürerek ayrımcı olmayan ve adil bir ortam yaratmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.