Çin Dışişleri Bakanlığı “Tesco” iddialarına yanıt verdi

Çin Dışişleri Bakanlığı “Tesco” iddialarına yanıt verdi

Çin Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, İngiliz medyasında yer alan Shanghai Qingpu Hapishanesi'ndeki zorla çalıştırma iddialarını reddederek söz konusu haberi "şaçma bir komedi" olarak tanımladı. Açıklamada kurgunun arkasında Çin'de mahkum olmuş eski bir İngiliz gazetecinin olduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang "Yaşamını spot ışıklarının altında sürdüremeyecek eski İngiliz gazeteci Peter Hunphrey unutulmaktan korktuğu için sık sık kendini pazarlıyor ancak bu kez bir saçmalığa imza attı." ifadesini kullandı. Humprey, Çin vatandaşlarının bilgilerine illegal yollardan ulaştığı için iki buçuk yıl hapis cezası almıştı.

ÇİNLİ ŞİRKETİN BÜNYESİNDE YABANCI BİLE ÇALIŞMIYOR

İngiliz medyasında dün çıkan kurguya göre; Amerikan Tesco marketleri, Zhejiang Yunguang tarafından hapishanelerdeki yabancı mahkumlara zorla ürettirildiği ve İngiltere'de satıldığı suçlamasından sonra Çinli şirketten alımları durdurdu.

Haberin merkezindeki Zhejiang Yunguang baskı şirketi ise yaptığı açıklamada iddiaların temelsiz olduğunu ve söz konusu suçlamaların arkasında siyasi nedenlerin olduğunu dile getirdi. Şirketin yöneticisi Lu Yunbiao, Global Times'a yaptığı açıklamada bünyelerinde yabancı çalıştırmadıklarını ve işçilerinin yüzde 80'inin ülkenin doğusundaki Zhejiang bölgesinden geldiğini vurguladı.

"Herhangi bir hapishane ile irtibatımız yok." diyen Lu, şirketlerine dönük haberlerin politik motivasyonla hazırlanmış olabileceğinin altını çizdi.  Tesco şirketi ise Global Times'a üretimin geçen hafta durdurulduğunu ve soruşturmanın devam ettiğini aktarırken, Zheijiang Yunguang ise kendileri ile irtibata geçilmediğinin altını çizdi.

KARA KOMEDİYİ ANDIRAN SAÇMALIK DEVAM EDEBİLİR

İngiliz medyasında çıkan haberleri yorumlayan Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkileri Enstitüsü'nden Li Haidong, ülke içindeki sorunlarını inkâr eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile İngiltere'nin kendilerini "insan hakları şampiyonu" ilan ettiğini ve diğer ülkelere müdahale etmek istediği dile getirdi. Li, Qingpu hapishanesi üzerinden kurgulanan haberin Batı ülkeleri tarafından Çin'in insan hakları karnesini kötüleştirmek ve Xinjaing siyasetini itibarsızlaştırmak için dolaşıma sokulduğunu belirtti.

Batı'nın Çin'in uluslararası arenada büyüyen etkisinden korktuğunu ve Beijing'in imajını lekelemek için doğru ya da yanlış fark etmeksizin her habere sarıldığını söyleyen Li, ilerleyen dönemlerde de benzeri kurgu haberlerin ortaya çıkacağı öngörüsünde bulundu.

Kaynak: Global Times