“Çin dışişleri bakanlarının Afrika ziyaretleri özel duyguları yansıtıyor”

“Çin dışişleri bakanlarının Afrika ziyaretleri özel duyguları yansıtıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin dışişleri bakanlarının son 30 yıldır yılın ilk ziyaretini Afrika'ya yapmasının, Çin ile Afrika arasında nesilden nesile devam eden dostane ve özel duyguları yansıttığını belirtti.

Geng Shuang günlük basın toplantısında, Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin, 7-13 Ocak günlerinde Mısır, Cibuti, Eritre, Burundi ve Zimbabve olmak üzere 5 Afrika ülkesine gerçekleştirdiği ziyareti değerlendirdi.

Geng, "Wang Yi'nin son Afrika ziyaretiyle, Çin dışişleri bakanları 30 senedir yılın ilk ziyaretini Afrika'ya yapmış oldu. Bu, Afrika ülkeleriyle dostluk ve iş birliği ilişkileri geliştirmenin Çin'in dış işlerinde öteden beri uyguladığı temel politikalardan ve kararlı stratejilerden biri olduğunu yansıtıyor. Uluslararası durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin-Afrika dostluğu geçmişte olduğu gibi şimdi ve gelecekte de sağlam kalacak ve bozulmayacak. Çin, Afrikalı kardeşlerinin yanında kararlılıkla duracak." dedi.

Geng, "Çin ile Afrika, karmaşık uluslararası durumlar karşısında stratejik temas ve iş birliğini güçlendirmeye, çok taraflılık ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerini ortaklaşa korumanın yanı sıra, tek taraflılığa, zorbalığa ve dış müdahalelere karşı çıkmaya devam edecek." diye konuştu.

Geng, Çin'in Afrika ile birlikte geleneksel dostluğu pekiştirmeye, somut iş birliğinin niteliği ile verimliliğini arttırmaya, uluslararası koordinasyon ile iş birliğini güçlendirmeye ve daha sıkı bir Çin-Afrika kader topluluğu oluşturmaya hazır olduğunu vurguladı.