Çin'den İran nükleer anlaşması çağrısı

Çin'den İran nükleer anlaşması çağrısı

Çin, İran nükleer anlaşmasının mümkün olan en kısa sürede yeniden tam olarak uygulanması çağrısı yaptı.

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang dün, BM Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) İran nükleer sorunuyla ilgili online düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

Geng konuşmasında, İran nükleer anlaşmasının mümkün olan en kısa sürede yeniden tam olarak uygulanması ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) de anlaşmaya bir an önce şartsız olarak geri dönüp, anlaşmayı uygulamaya devam etmesi çağrısında bulundu.

ABD'nin tek taraflı olarak anlaşmadan çekilmesinin İran nükleer sorunundaki mevcut çıkmazın temel nedeni olduğuna dikkat çeken Geng, şu anda söz konusu sorunun yeni fırsatlar ve sınamalar ayrımında olduğunu kaydetti. Geng, "Bu nedenle, taraflar soğukkanlılıklarını koruyarak, anlaşmayı kararlılıkla uygulamalı. İran Nükleer Anlaşması Ortak Komisyonu çerçevesinde, anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla çözmeli. İran Nükleer Anlaşması'nda belirlenen hak ve yükümlülükler arasındaki dengelerin yeniden sağlanması için çalışmalı." diye konuştu.

Bazı ülkelerin bölgesel güvenlik kaygılarını anlayışla karşıladıklarını dile getiren Geng, ancak bu durum karşısında İran nükleer anlaşmasına ilişkin görüşmelerin yeniden düzenlenmesi talebinin sorunun çözümünde yeni engeller doğuracağını kaydetti.

Geng, "Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi 20 Ekim'de, BM Güvenlik Konseyi tarafından Körfez'deki gelişmelere ilişkin düzenlenen bakanlar toplantısında kapsayıcı diyalog sürecini başlatmak için Körfez bölgesinde çok taraflı bir diyalog platformu oluşturulması önerisinde bulunmuştu. Çin, söz konusu öneriyi Rusya gibi ülkeler tarafından ileri sürülen benzer önerilerle birleştirmeye ve ortak bir fikir oluşturmaya hazır." dedi.