Çin'den İngiltere'ye Hong Kong işlerine müdahale etmeme çağrısı

Çin'den İngiltere'ye Hong Kong işlerine müdahale etmeme çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiltere'yi Jimmy Lai davasına müdahale etmeyi bırakmaya çağırdıklarını ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab dün yaptığı açıklamada, Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası'nın Çin-İngiltere Ortak Bildirisi'ni ihlal ettiğini ve yasanın Jimmy Lai davasında uygulanmasının Çin'in insan hakları ve özgürlük konusunda baskı yaptığını gösterdiğini söyledi. Dominic Raab, Hong Kong yerel yönetimini Jimmy Lai ve diğer demokrasi yanlılarını hedef almayı bırakmaya çağırdı.

Çinli Sözcü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında Dominic Raab'ın açıklamalarıyla ilgili konuştu.

Wang, Çin hükümetinin Hong Kong'u Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası çerçevesinde yönettiğini belirterek, İngiltere'nin Hong Kong üzerindeki hak ve yükümlülüklerinin, Hong Kong'un Çin'e iadesi ile yürürlükten kalktığını vurguladı.

Wang, İngiltere'nin sömürgeci zihniyet ve çifte standarttan vazgeçip, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin yerel hükümeti ve adli kurumlarının yerel yasalar ışığında dava görmesine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Hong Kong'un Çin'in özel idari bölgelerinden biri olduğuna işaret eden Wang, İngiltere'nin "başkalarının içişlerine karışmama" ilkesine göre hareket etmesi gerektiğini ifade etti.