Çin'den Güney Çin Denizi'nde bir yabancı gemiye yardım eli

Çin'den Güney Çin Denizi'nde bir yabancı gemiye yardım eli

Sierra Leone bandralı bir gemi 21 Aralık'ta Güney Çin Denizi'nde Nansha Adaları sularında tehlikeye düştü, mürettebat gemiyi terk ederek kaçarken Çin tarafından kurtarıldı.

Bu olay hakkında bilgi veren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, "Hainan Eyaleti Deniz Arama ve Kurtarma Merkezi'nin 21 Aralık saat 17.00'da bir Sierra Leone yük gemisinin Nansha Adaları'ndaki Wan'an Plajı yakınlarındaki sularda ciddi şekilde yana yattığına dair bir rapor aldı. Geminin kaptanı gemiyi terk etmeye karar verdi ve 10 mürettebat gemiyi terk ederek cankurtaran salıya bindi." dedi.

Sözcü Zhao, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin Ulaştırma Bakanlığı ve Hainan Eyaleti'nin kurtarma çalışmalarını gerçekleştirmek için üç gemi gönderdiğini, bunlardan birinin 22 Aralık saat 14.30'da salıdaki 10 mürettebatı kurtardığını ifade etti. Sözcüye göre, 10 mürettebatın yaşamsal belirtileri normaldi ve uluslararası kurtarma operasyonu başarılı oldu.

Zhao, bu başarılı kurtarmanın Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki uluslararası gemilerin güvenliğini sağlama becerisinin bir testi olduğunu ve Çin'in Güney Çin Denizi'nde insan hayatını kurtarmadaki sorumluluk duygusunu tam olarak gösterdiğini belirtti.

Sözcü, "Çin, insani bir ruhla Güney Çin Denizi'nde tehlikede olan gemilere ve mürettebata zamanında ve gerekli arama ve kurtarma sağlamaya devam edecek" ifadesini kullandı.

Öte yandan, Çin Eğitim Bakanlığı'nın dün düzenlediği basın toplantısına göre dünya genelinde 70 ülke ulusal eğitim sistemlerine Çince'yi dâhil etti. Daha önce, bazı Batılı yetkililer ve medya Çin'in, Çinceyi yabancı dil olarak öğreterek küresel etkisini genişlettiğini iddia eden yayınlar yapmıştı.

Çin'in bu konudaki yorumuna değinen sözcü Zhao, "Dil, iletişimin aracı ve temelidir. Farklı ülkelerin dillerini öğrenmek ve ustalaşmak, medeniyetler arasında ekonomik, ticari ve yatırım iş birliğini, değişimleri ve karşılıklı öğrenmeyi ve insanlar arasında dostça alışverişleri teşvik etmek için pozitif bir öneme sahiptir. Çin'deki birçok insanın İngilizce dâhil yabancı dilleri öğrenmesi gibi, birçok yabancı da Çince öğrenmeye artan bir ilgi gösteriyor." diye belirtti.

Zhao, şu anda Çin dışında yaklaşık 25 milyon kişinin Çince eğitimi almakta olduğuna dikkat çekerek 13. Beş Yıllık Plan döneminde Çince Yeterlilik Sınavı (HSK) gibi sınavlara girenlerin sayısının 40 milyona ulaştığını, bunun da uluslararası Çince eğitiminin geniş ve sağlam bir temele sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Sözcü, uluslararası Çince eğitiminin, Çin ve diğer ülkelerdeki insanlar arasında karşılıklı anlayış ve dostluğun geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını ve tüm ülkelerden insanlar tarafından memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.

Sözcü, "Normal beşeri ve kültürel alışveriş ve iş birliğini siyasallaştırma yerine bunları  hep aktif şekilde desteklemeliyiz. Çin, kültürel alışveriş ve iş birliğini güçlendirmek ve dünyadaki çeşitli medeniyetler arasında değişimi teşvik etmek için tüm ülkelerle birlikte çalışmaya hazırdır."  dedi.